قرارداد مایکروسافت-اکتیویژن به دلالان ادغام یک عزیز جدید می دهد


مایکروسافت
لوگوی مایکروسافت در گوشی هوشمندی که روی لوگوی نمایش داده شده Activision Blizzard در این تصویر که در 18 ژانویه 2022 گرفته شده است، دیده می شود. رویترز/دادو روویک/تصویر

صندوق‌های تامینی که با سفته‌بازی خریدهای متزلزل به سود می‌رسند، در این هفته زمانی که شرکت مایکروسافت (MSFT.O) موافقت کرد شرکت سازنده «ندای وظیفه» Activision Blizzard (ATVI.O) را به مبلغ 68.7 میلیارد دلار به صورت نقدی بخرد، مورد استقبال قرار گرفت. معامله نیاز به قوانین ضد تراست دارد.

تایید شده در ایالات متحده و سایر حوزه های قضایی اصلی، از جمله اتحادیه اروپا و چین. این در زمانی اتفاق می‌افتد که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور جو بایدن، نگاهی دقیق‌تر به ادغام‌های بزرگ دارد و برخی از آنها را به دلیل افزایش قیمت‌ها برای مصرف‌کنندگان که به تورم دامن می‌زند، سرزنش می‌کند.

سهام اکتیویژن در روز چهارشنبه با قیمت 82.15 دلار به پایان رسید که بسیار پایین تر از قیمت هر سهم 95 دلار است، که نشان دهنده این نگرانی است که رگولاتورها ممکن است ترکیبی را که باعث ایجاد سومین شرکت بزرگ بازی پس از Tencent و Sony Group Corp (6758.T) می شود، ساقط کنند.

این احتمال 57% بسته شدن معامله را بر اساس قیمت سهام پایانی اکتیویژن 65.39 دلار قبل از اعلام معامله استنباط می کند.

اسپرد گسترده به سرمایه گذارانی که مایل به شرط بندی در مورد تکمیل شدن معامله هستند این فرصت را می دهد تا بازدهی دو رقمی کسب کنند. در زمانی که به اصطلاح استراتژی‌های آربیتراژ ادغام بازده بازار سهام گسترده‌تر را دنبال کرده است، پیشنهادی جذاب اما در عین حال پرخطر است.

سال گذشته، صندوق‌های آربیتراژ ادغام، طبق داده‌های تحقیقات صندوق تامینی، نزدیک به 10 درصد بازدهی داشتند، که از بازده ثبت‌شده در سال‌های 2020، 2019 و 2018 پیشی گرفت، اما پس از رشد 27 درصدی بازار سهام S&P 500 در سال 2021.

برای برخی از سرمایه گذاران، Aon (AON.N) خرید 30 میلیارد دلاری Willis Towers Watson (WTY.F) را به دلیل شکایت وزارت دادگستری ایالات متحده برای جلوگیری از بازدهی آسیب رساندن به معامله، خنثی کرد.

اکنون آنها به دنبال بازگشت هستند، به این امید که این معامله همچنین رقبا را مجبور به انجام معاملات خود کند.

کن هاینز، رئیس شرکت Hedge Fund Research Inc، گفت: «چشم انداز مثبت برای شرکت های رویداد محور و ادغام آربیتراژ محور در سال 2022 با قرارداد مایکروسافت-اکتیویژن تسریع شده است.

مایکروسافت و اکتیویژن به خود تا ژوئن 2023 فرصت دادند تا این تراکنش را تکمیل کنند و ماه‌ها به صندوق‌های سرمایه‌گذاری فرصت دادند تا نحوه واکنش رگولاتورها به مایکروسافت را که پلتفرم ایکس‌باکس خود را با بازی‌های محبوب اکتیویژن، مانند World of Warcraft و Diablo همراه می‌کند، دچار مشکل کنند.

سرمایه‌گذاران ممکن است به زودی نکاتی را در مورد موضع دولت بایدن دریافت کنند، زیرا انتظار می‌رود کمیسیون تجارت فدرال در مورد خرید 4.4 میلیارد دلاری شرکت لاکهید مارتین (LMT.N) برای خرید 4.4 میلیارد دلاری Aerojet Rocketdyne (AJRD.N) و وزارت دادگستری در مورد مراقبت‌های بهداشتی تصمیم گیری کند. پیشنهاد 13 میلیارد دلاری شرکت بیمه UnitedHealth (UNH.N) برای فروشندگان تجزیه و تحلیل مراقبت های بهداشتی و فناوری Change Healthcare (CHNG.O).

یافته‌های پوششی مانند Millennium، مشاور Tiesemann و سرمایه پنت‌واتر بخشی از شرط‌بندی‌های فیوژن خود را خرج می‌کنند، و بسیاری از آنها مدتی است که مایکروسافت و Activision را اشغال کرده‌اند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک The Merger Fund توسط Westchester Capital Management و The Arbitrage Funds توسط Water Island Capital پیشنهاد می‌کنند. استراتژی های مشابه