نسخه ارزان قرص مرک کووید برای کشورهای فقیرتر ساخته می شود


یک قرص آزمایشی درمانی کووید-19، به نام مولنوپیراویر که توسط Merck & Co Inc و Ridgeback Biotherapeutics LP ساخته شده است، در این عکس جزوه بدون تاریخ که توسط Merck & Co Inc منتشر شده و توسط رویترز در 17 مه 2021 به دست آمده است، دیده می شود. Merck & Co Inc/ جزوه از طریق رویترز

یک آژانس تحت حمایت سازمان ملل متحد با نزدیک به 30 داروساز ژنریک برای ساخت نسخه های ارزان قیمت قرص کووید-19 مولنوپیراویر مرک برای کشورهای فقیرتر قرارداد بسته است و دسترسی به دارویی را که به عنوان سلاحی برای مبارزه با همه گیری تلقی می شود، گسترش می دهد.

طبق آزمایشات بالینی، این داروی ضد ویروسی که در ماه دسامبر در ایالات متحده تاییدیه استفاده اضطراری را دریافت کرد، بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر را در بیماران پرخطر تا حدود 30 درصد کاهش می دهد.

این توافق که توسط سازمان ملل متحد (MPP) با مرک مذاکره شد، به 27 داروساز ژنریک از هند، چین و سایر کشورهای آفریقا، آسیا و خاورمیانه اجازه می دهد تا مواد تشکیل دهنده و داروی نهایی را تولید کنند.


MPP روز پنجشنبه اعلام کرد که بر اساس توافقنامه، این قرص بین 105 کشور کمتر توسعه یافته توزیع می شود.

توسعه دهندگان مولنوپیراویر، که همراه با Merck شرکت آمریکایی Ridgeback Biotherapeutics و دانشگاه Emory هستند، تا زمانی که COVID-19 به عنوان یک اورژانس بهداشت عمومی در جهان طبقه بندی شده باشد، حق امتیازی از فروش نسخه های ارزان ساخته شده توسط شرکت های دارویی عمومی دریافت نخواهند کرد. سازمان بهداشت (WHO).


چارلز گور، مدیرعامل MPP، گفت: «این یک گام مهم در تضمین دسترسی جهانی به درمان بسیار مورد نیاز COVID-19 است، و ما مطمئن هستیم که با همکاری نزدیک سازندگان با مقامات نظارتی، پیش‌درمان‌ها به سرعت در دسترس خواهند بود.»

شرکت‌های دارویی Beximco بنگلادش، Natco Pharma هند، Aspen Pharmacare آفریقای جنوبی و Fosun Pharma چین از جمله شرکت‌های دارویی ژنریک هستند که محصول نهایی را تولید خواهند کرد.