HPC-as-a-service چیست و چرا اهمیت دارد؟


آیا جلسه ای از نشست Future of Work را از دست داده اید؟ برای پخش جریانی به کتابخانه بر اساس تقاضای Future of Work Summit بروید.


همانطور که مزایای تجزیه و تحلیل داده های بزرگ مشخص می شود، شرکت ها به اتخاذ آن در سراسر سازمان خود ادامه می دهند – یا در نظر دارند. تجزیه و تحلیل داده های بزرگ شامل بررسی مجموعه داده های بزرگ (“داده های بزرگ”) تولید شده توسط منابع از وب سایت های تجارت الکترونیک و دستگاه های تلفن همراه تا پلت فرم های رسانه های اجتماعی و اینترنت اشیا است. مطالعه ای توسط BARC نشان داد که برای شرکت هایی که تصمیم به پذیرش تجزیه و تحلیل داده های کلان دارند، تصمیم گیری استراتژیک و گردش کار عملیاتی بهبود می یابد. از دیگر مزایای تجزیه و تحلیل کلان داده ها می توان به بهینه سازی انبار داده بهتر، تحلیل عمیق تر مشتری و رسانه های اجتماعی و نگهداری پیش بینی شده اشاره کرد.

اما در حالی که تجزیه و تحلیل داده های بزرگ راه حلی برای تجزیه و تحلیل مقادیر زیادی از داده ها ارائه می دهد، مقیاس آن به فناوری های جدید برای کار با داده های مربوطه نیاز دارد. با توجه به محاسبات سیگما، 63 درصد از کارمندان گزارش می دهند که نمی توانند بینش را در بازه زمانی مورد نیاز جمع آوری کنند. اکثر شرکت ها تنها 12 درصد از داده هایی را که در اختیار دارند تجزیه و تحلیل می کنند. و 73.4 درصد از شرکت‌ها پذیرش کسب‌وکار ابتکارات کلان داده را به عنوان یک چالش بزرگ گزارش می‌کنند.

محاسبه به‌عنوان سرویس با کارایی بالا (HPC-as-a-service یا HPCaaS)، یک دسته نسبتاً جدید از خدمات ابری را وارد کنید که سخت‌افزار، نرم‌افزار و تخصص را برای پردازش بارهای کاری از جمله تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ فراهم می‌کند. ارائه دهندگان ابری مانند IBM، Amazon Web Services، Microsoft Azure، Hewlett Packard Enterprise (HPE)، Penguin Computing on Demand، و Google Cloud Platform اجرا می کنند و دسترسی به زیرساخت ابر محاسباتی را در دیتاسنترهای خود، معمولاً به شکل مجموعه ای از سرورهای متصل به یکدیگر، ارائه می کنند. که به طور موازی برای حل مشکلات با هم کار می کنند.

HCP-as-a-service

بسیاری از شرکت‌ها با نیازهای محاسباتی بالا، بارهای کاری خود را روی دیتاسنترهای داخلی اجرا کردند – و هنوز هم اجرا می‌کنند. در نظرسنجی اخیر Forrester، 44 درصد از سازمان‌ها در صنایعی مانند نفت و گاز، خدمات مالی و بیوتکنولوژی گفتند که در حال حاضر خدمات HPC را در محل اجرا می‌کنند. اما ایجاد ظرفیت HPC در داخل می‌تواند یک فرآیند طولانی باشد که به کارگران بسیار متخصص و تحمل هزینه‌های غیرمنتظره نیاز دارد.

این انگیزه حرکت به سمت ابر است، که در چند سال گذشته به لطف پیشرفت در اتصالات، ذخیره سازی، انتقال داده و سایر اجزای ضروری در HPC در دسترس قرار گرفت. بر اساس تحقیقات Hyperion، درصد بارهای کاری HPC – به عنوان مثال، طراحی به کمک رایانه، گرافیک فشرده، و شبیه‌سازی یا مدل‌سازی ریاضی/علمی – در حال اجرا در ابر عمومی از 10 درصد قبل از سال 2018 به 20 درصد در سال 2019 افزایش یافته است.

برنامه‌های HPC از نظر معماری، مقیاس و پیچیدگی با برنامه‌های کاربردی سازمانی تفاوت اساسی دارند. در بسیاری از موارد، یک برنامه HPC صدها مورد را شامل می شود [to] هزاران [processor] چیراگ دکیت، معاون تحقیقات گارتنر، از طریق ایمیل به VentureBeat گفت. «معماری های HPC [also] نیاز به جفت متراکم بین سیستم ها – [a] پشته زیرساخت تخصصی به طور سنتی برای اهرم از طریق محیط های ابری چالش برانگیز بوده است. اما اکنون در نقطه عطفی هستیم که پتانسیل جذب ارزش از استراتژی‌های HPC مبتنی بر ابر از مدل‌های سنتی ثبت ارزش HPC پیشی خواهد گرفت.»

برنامه‌های سنتی HPC از مدل‌های مجوزدهی سازگار با ابر استفاده می‌کنند. به گفته تئو لین، استاد تجارت دیجیتال دانشگاه شهر دوبلین، که در مقاله اخیر در مورد HPC- نقل شده است، و ارائه دهندگان خدمات HPC بازار را با هدف قرار دادن خریداران ارزان قیمتی که قادر به پرداخت هزینه های سرمایه ای مرتبط با HPC سنتی نیستند، باز کرده اند. به عنوان یک سرویس در دنیای شبکه.

Hhpberlin، یک شرکت آلمانی که آسیب دود و آتش به ساختمان‌ها را شبیه‌سازی می‌کند، HPC-as-a-service را در حالی که از منابع محاسباتی در مقیاس بزرگ داخلی خود پیشی گرفت، استفاده کرد. پیمانکار نظامی McCormick Stevenson Corp. به طور مشابه تصمیم گرفت راه حل ابر HPC را برای شبیه سازی الکترونیک بر روی موشک ها و هلیکوپترهای نظامی به جای اجرای این شبیه سازی ها به صورت محلی، پیاده سازی کند.

مزایا – و معایب – ابر

ارائه HPC-as-a-service مزایای دیگری نیز داشت. همانطور که Dekate اشاره می کند، بسیاری از قابلیت هایی برخوردارند که تکرار آنها در محل غیرممکن است، مانند مدیریت پویا یا بسیار خودکار محیط های محاسباتی و ذخیره سازی تخصصی HPC. پیشنهادات HPC-as-a-service همچنین تمایل دارند فناوری‌های جدیدتر را سریع‌تر ادغام کنند – Dekate تخمین می‌زند که چرخه‌های ارتقای زیرساخت ابری دو برابر سریع‌تر از سریع‌ترین چرخه ارتقاء HPC در محل است.

به عنوان مثال، GreenLake HPE یک مدل پرداخت به ازای استفاده برای فناوری اطلاعات با گزینه هایی برای ارتقا یا مقیاس بندی بر اساس تقاضا ارائه می دهد. (زیرساخت توسط HPE مدیریت می شود، اما شرکت ها می توانند سرورهای HPC را در مرکز داده خود قرار دهند.) در همین حال، TrueScale اخیراً اعلام شده Lenovo به شرکت ها اجازه می دهد تا از زیرساخت داخلی استفاده کنند تا از منابع موجود بهره ببرند و به برنامه نویس های HPC اجازه دسترسی و تامین منابع را در صورت نیاز فراهم کنند.

«ایجاد استراتژی های HPC که منحصراً در محل هستند، به طور فزاینده ای ناپایدار است. دکیت گفت، CIOها و رهبران فناوری اطلاعات HPC با چالش تبدیل محیط‌های HPC داخلی به جزیره‌های تحلیلی و قطع ارتباط فزاینده‌ای با استراتژی‌های گسترده‌تر فناوری اطلاعات و دیجیتالی کردن دست و پنجه نرم می‌کنند. در گارتنر، ما شاهد یک تغییر اساسی در بازار هستیم. بیش از 97 درصد از [our] تعاملات HPC در مورد ابداع استراتژی هایی برای استفاده از استراتژی های ابری ترکیبی – HPC در محل به علاوه ابر – و به طور فزاینده برای توسعه قابلیت های HPC بومی ابری است.

این بدان معنا نیست که مدل HPC-as-a-service در حال تکامل بی عیب و نقص است. وجود بارهای کاری تجزیه و تحلیل داده های بزرگ هم در فضای ابری و هم در محل می تواند چالش های امنیتی ایجاد کند. هزینه صدور مجوز HPC در فضای ابری می تواند بسته به نوع نمونه های مورد استفاده متفاوت باشد. و داده ها، به ویژه حجم بالای داده هایی که در HPC استفاده می شود، نمی توانند به راحتی در فضای ابری جابجا شوند.

اما Dekate معتقد است که ادامه نوآوری های تکنولوژیک به غلبه بر این چالش ها کمک خواهد کرد. سایر کارشناسان موافق هستند – طبق تحقیقات بازار متفقین، بازار HPC به عنوان یک سرویس می تواند تا سال 2026 بالغ بر 17 میلیارد دلار درآمد ایجاد کند که با نرخ رشد ترکیبی سالانه 13.3 درصد از سال 2019 تا 2026 رشد می کند.

دکیت گفت: «مورد استفاده اصلی که پذیرش HPC ابری را تسریع می کند، توانایی ادغام HPC عمیق تر در سفرهای تحول دیجیتال است. پیشگامانی از جمله Amazon، Google Cloud Platform، Microsoft Azure، Oracle Cloud Infrastructure، و Rescale روش‌های خلاقانه‌ای برای مدیریت پشته‌های زیرساخت HPC متفاوت در فضای ابری ابداع کرده‌اند.

VentureBeat

ماموریت VentureBeat این است که یک میدان شهر دیجیتال برای تصمیم گیرندگان فنی باشد تا دانشی در مورد فناوری تحول آفرین به دست آورند و معاملات انجام دهند. سایت ما اطلاعات ضروری در مورد فن آوری ها و استراتژی های داده را ارائه می دهد تا شما را در حین رهبری سازمان خود راهنمایی کند. ما از شما دعوت می کنیم که عضو انجمن ما شوید، برای دسترسی به:

  • اطلاعات به روز در مورد موضوعات مورد علاقه شما
  • خبرنامه های ما
  • محتویات رهبر فکر و دسترسی با تخفیف به رویدادهای ارزشمند ما، مانند تبدیل 2021: بیشتر بدانید
  • ویژگی های شبکه و موارد دیگر

عضو شوید