دانشمندان در حال رقابت برای درک خشم آتشفشان تونگا هستند


در 20 دسامبر، هونگا تونگا-هونگا هااپای – آتشفشان زیر آب در اقیانوس آرام جنوبی که در بالای آن جزیره ای کوچک و خالی از سکنه قرار دارد – از خواب هفت ساله بیدار شد. آتشفشان پراکنده شد و ترک خورد و توده بزرگی از خاکستر ایجاد کرد. ده هزار مایل دورتر در انگلستان، سایمون پراد، محقق داده های ماهواره ای در دانشگاه آکسفورد، با استفاده از مجموعه ای از ماهواره ها شروع به نظارت بر آتشفشان در حال پیچش کرد.

همانطور که سال 2021 به سال 2022 می رسد، آنچه که به نظر می رسید آغاز یک فوران قادر مطلق بود، ظاهرا آرام شد. سپس در اوایل صبح روز 14 ژانویه به وقت محلی تونگان، یک توده خاکستر به ارتفاع 12 مایل آسمان را سوراخ کرد. آتشفشان به طور فزاینده ای متلاطم می شد و صدها رعد و برق در هر ثانیه از گرداب خارج می شد و زمین و اقیانوس را بمباران می کرد. و یک روز بعد، در اواخر بعد از ظهر 15 ژانویه، ماهواره ها یک فاجعه را در عمل ثبت کردند.

در انگلستان، وقتی پراود آن روز از خواب بیدار شد و کامپیوترش را چک کرد، برجی از خاکستر را دید که شبیه هر چیزی بود که او یا هر کس دیگری تا به حال دیده بود. ماهواره ها تصاویری از ستون عظیمی از خاکستر گرفته بودند که در 22 مایلی بالای جزیره به یک سایه بان سایه دار و طوفانی به طول 160 مایل سرازیر شده بود. از قلب سایبان، یک سنبله نازک و گذرا از بقایای آتشفشانی که به ارتفاع 34 مایلی – تقریباً پنج برابر ارتفاع یک جت مسافربری کروز می‌رسید، می‌رسید. مغرور به یاد می آورد که فکر می کرد: “این چه کاری است؟” من به داده‌ها نگاه کردم و فکر کردم، این بسیار فراتر از هر چیزی است که قبلاً دیده‌ام. این فقط غیر واقعی است.»

آرواره ها در سرتاسر جهان افتادند. انفجاری که ابر خاکستر را تولید کرد، یکی از آنها معادل 10 میلیون تن TNT بود، 25000 برابر بیشتر از انفجار مرگبار در بیروت پایتخت لبنان در اوت 2020 انرژی آزاد کرد. فوران تونگا به راحتی یکی از بزرگترین انفجارهای قرن حاضر است. . و به همین جا ختم نشد.

مایک کسیدی، آتشفشان شناس در دانشگاه آکسفورد می گوید: «سپس موج شوک وارد شد. با سرعت 600 مایل در ساعت از انفجار آتشفشانی خارج شد و باعث افزایش فشار در آن سوی سیاره شد. “هیچ کس قبلاً آن را ندیده بود.” در عرض 20 دقیقه پس از انفجار، امواج سونامی چهار فوتی بر فراز تونگاتاپو، جزیره اصلی پادشاهی مجمع الجزایر تونگا، سرازیر شدند. زمانی که امواج جزئی سونامی ژاپن و سواحل غربی قاره آمریکا را درنوردید، خاکستر قبلاً چندین جزیره تونگان را خفه کرده بود، کشاورزی را از بین برده، منابع آب را آلوده کرده، زیرساخت های الکتریکی را مختل کرده و جاده ها و باند فرودگاه ها را قطع کرده بود. کابل ارتباطی زیردریایی که مجمع الجزایر را به سایر نقاط جهان متصل می کرد آسیب دید و خدمات بین المللی تلفن و اینترنت کشور را قطع کرد. احتمالا تا چند هفته تعمیر نخواهد شد.

آتشفشان شناسان نمی توانستند آنچه را که شاهد بودند باور کنند. مهم نیست کدام معیار را انتخاب کرده اید، این فوران حیرت انگیز و وحشتناکی بود. و به طور ناگهانی با کاهش خشونت آتشفشانی، یک داستان کارآگاهی جهانی آغاز شد. کدام مجموعه از رویدادهای زمین شناسی چنین فوران ویرانگری را ایجاد کرد؟ و چه تحقیقاتی باید انجام شود تا پرونده شکوفا شود؟

مکانیسم های کلی فوران های آتشفشانی به طور گسترده شناخته شده است. اما انفجار فاجعه‌بار 15 ژانویه به بررسی دقیق‌تر و در نهایت توضیحی بدیع نیاز دارد. هنگامی که هونگا تونگا-هونگا هااپای فوران کرد، شین کرونین، آتشفشان شناس در دانشگاه اوکلند در نیوزیلند، واکنشی مشابه با دیگران داشت، چه آتشفشان شناس و چه غیر فعال: لعنت مقدس.