ساخت ارزهای دیجیتال بانک مرکزی با هوشمندی فرآیند کسب و کار


آیا جلسه ای از نشست Future of Work را از دست داده اید؟ برای پخش جریانی به کتابخانه بر اساس تقاضای Future of Work Summit بروید.


این مقاله توسط Torsten Hoffmann، مدیر ارشد نوآوری فناوری در بانکداری SAP ارائه شده است

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) به سرعت در چشم انداز مالی سنتی مورد توجه قرار می گیرند. در حال حاضر، بیش از شصت بانک مرکزی در حال بررسی امکان راه اندازی CBDC هستند. چین فعالانه روی طرح خود برای اتصال ارز دیجیتال بانک مرکزی خود به سیستم پرداخت سریع هنگ‌کنگ کار می‌کند و اسرائیل در حال تسریع مطالعه و آماده‌سازی برای احتمال یک شیکل دیجیتال است.

در حالی که این حرکت‌های نوآورانه پتانسیل تغییر کامل چشم‌انداز بانکی را دارند، واضح است که برای اینکه واقعاً خود را برای این واقعیت دیجیتال جدید آماده کنند، CBDCها باید در خط مقدم پذیرش فناوری جدید باقی بمانند. با پیاده سازی هوش فرآیند کسب و کار (BPI) برای بهبود مستمر و تغییرات در فرآیندها، امکان ایجاد یک سیستم بانکداری متمرکز جدید ممکن است دور از دسترس نباشد.

سد راه

مطالعه اخیر از OneSpan نشان داد که تقریباً نیمی از مؤسسات مالی گزارش کرده‌اند که انطباق با مقررات، تحول دیجیتالی اضافی را کند کرده است. با این حال، علی‌رغم چالش‌های امنیتی و نظارتی که در سال 2021 با آن مواجه شد، 84 درصد از رهبران بانکی همچنان در حال انجام اقداماتی برای آماده‌سازی برای CBDC در سال آینده هستند. با درک نیاز به افزایش امنیت، نیمی از بانک‌ها تلاش می‌کنند تا فناوری‌های محافظ برنامه‌های موبایل را پیاده‌سازی کنند و این طرح‌های CBDC آینده را پیش‌بینی می‌کنند.

در حالی که بانک‌ها همواره در پذیرش و اجرای فناوری جدید پیشرو بوده‌اند، مطالعه OneSpan نشان می‌دهد که مؤسسات مالی در هنگام تغییر فرآیند استراتژیک با موانعی روبرو هستند. اگر بانک‌های سنتی نتوانند گام‌های داخلی پیوسته را در چندین بخش مختلف مدیریت کنند (ایجاد تاخیر و احتمال تنگناهای اضافی)، پیاده‌سازی فناوری‌های حیاتی مورد نیاز برای استقرار CBDCها بسیار دشوار خواهد بود. در مقابل این پس‌زمینه است که می‌توان از ابزارهای هوشمندی فرآیند کسب‌وکار برای کمک به ایجاد یک فرآیند کارآمد استفاده کرد.

سوال این است که “چرا؟”

بسیاری ممکن است تعجب کنند که چرا کشورها با ایده جایگزینی بانک‌های سنتی که مسلماً به ساخت تمدنی که امروز می‌شناسیم کمک کرده است، بازی می‌کنند.

ارز دیجیتال بانک مرکزی نسخه دیجیتالی پول ملی هر کشوری است که توسط “بانک مرکزی” کشور صادر و تنظیم می شود. یک CBDC به طور ایده‌آل برای تسهیل تراکنش‌های فرامرزی، از جمله پرداخت‌های ارزی متقابل و حواله‌ها طراحی می‌شود. با کاهش وابستگی به ارز فیزیکی (پول نقد)، کاهش هزینه های تراکنش و کاهش ریسک تسویه، CBDCها اساساً از ثبات پولی و مالی یک کشور محافظت می کنند.

CBDC ها همچنین می توانند توانایی دسترسی مستقیم به شهروندان کشورهای مربوطه را فراهم کنند. به عنوان مثال، در صورت بروز بحران، CBDC ها از طریق دور زدن رویکرد پیچیده و غیرمستقیم بخش بانک خصوصی – که اغلب در زمانی که سرعت می تواند به معنای واقعی کلمه زندگی را نجات دهد، پرداخت ها را به تاخیر می اندازد، راهی برای تعامل مستقیم فراهم می کند.

با این حال، همه اینها بدون مشکل به وجود نمی آیند. واضح است که پذیرش جریان اصلی CBDCها فردا اتفاق نخواهد افتاد، زیرا مسائلی وجود دارد که باید قبل از عرضه جهانی به آنها رسیدگی شود. شکاف‌های فرآیندی مانند مقیاس‌پذیری، امنیت و الزامات نظارتی سختگیرانه، همه نگرانی‌های اصلی هستند که باید برطرف شوند و هوش فرآیند کسب‌وکار کلید تسریع تحول دیجیتال CBDC است.

زمان توقف صفر و نیاز به ضد گلوله بودن

هوش فرآیند کسب‌وکار قابلیت‌های سرتاسری را برای تحول استراتژیک فرآیند و اختراع مجدد تجربیات مشتری فراهم می‌کند. اساساً، وقتی صحبت از CBDC ها می شود، اجرای BPI امکان تجزیه و تحلیل هر یک از شکاف های فرآیند (مقیاس پذیری، امنیت، الزامات نظارتی) را بر اساس داده های زمان واقعی فراهم می کند. این کاملاً برای ساده‌سازی تحول دیجیتالی CBDCها و ایجاد یک طرح راه‌اندازی یکپارچه ضروری است، زیرا باید 100٪ ایمن باشد و زمان خرابی آن صفر باشد.

برای مثال، اگر بازارهای سهام یا ارزهای دیجیتال سقوط کنند، (واقع بینانه) تنها بر تعداد کمی کیف پول منتخب تأثیر منفی خواهد گذاشت. با این حال، اگر یک CBDC به هر دلیلی هک یا خراب شود، این پتانسیل را دارد که به اقتصاد کل کشور آسیب زیادی وارد کند. در نتیجه، اگر قرار بود CBDCها به ارز اصلی مالی در هر کشوری تبدیل شوند، آن (همراه با تمام فرآیندها) باید کاملاً باشد. ضد گلوله.

در این سناریو هوشمندی فرآیند کسب و کار جلیقه ضد گلوله است. کل فرآیندها، نقش‌ها، سیستم‌ها و داده‌های یک CBDC را که در هر اقدام، حتی جزئی‌ترین آن‌ها دخیل هستند، ارزیابی می‌کند. BPI همچنین عملیات‌ها را با مسئولیت‌های روشنی از جمله ورود به هواپیما، عرضه کیف پول، چرخه عمر مطابقت و مهم‌تر از همه، امنیت و ایمنی نظارت و بهینه‌سازی می‌کند و هیچ سنگيني را به جا نمی‌گذارد.

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی: تسریع تحول برای فردا

همانطور که ما به آینده ای متحول شده دیجیتالی با گزینه های بانکداری با یک کلیک از طریق CBDC ها نگاه می کنیم، همه اینها در مدیریت اتصالات بانکی نهفته است. تسریع رشد و پذیرش CBDCها در بخش مالی سنتی مهم است، و نظم و انضباط مدیریت فرآیند مبتنی بر داده به بانکداری دیجیتال اجازه می‌دهد تا واقعاً بر آینده فناوری، عملیات و فرهنگ تمرکز کند.

اگر و زمانی که CBDCها شروع به استفاده از BPI کنند، شانس واقعی برای تبدیل خود به سیستم پرداخت و بانکداری بی‌خطر آینده خواهد داشت.

Torsten Hoffmann مدیر ارشد نوآوری فناوری در بانکداری SAP است

DataDecisionMakers

به انجمن VentureBeat خوش آمدید!

DataDecisionMakers جایی است که کارشناسان، از جمله افراد فنی که کار داده را انجام می دهند، می توانند بینش ها و نوآوری های مرتبط با داده ها را به اشتراک بگذارند.

اگر می‌خواهید درباره ایده‌های پیشرفته و اطلاعات به‌روز، بهترین شیوه‌ها و آینده فناوری داده و داده مطالعه کنید، به ما در DataDecisionMakers بپیوندید.

حتی ممکن است در نظر داشته باشید که مقاله ای از خودتان مشارکت دهید!

از DataDecisionMakers بیشتر بخوانید