ایالات متحده طرحی برای مستندسازی نقض حقوق بشر در اوکراین دارد


دولت آمریکا گفته است که جمع‌آوری داده‌ها از درگیری در اوکراین را تأمین مالی خواهد کرد، در اقدامی که علاوه بر ایجاد زمینه‌ای برای تعقیب جنایات جنگی، داده‌های حیاتی و بلادرنگ را با سازمان‌های بشردوستانه به اشتراک می‌گذارد.

رصدخانه تازه تاسیس منازعه از تکنیک های تحقیق منبع باز (OSINT) و تصاویر ماهواره ای برای نظارت بر درگیری در اوکراین و جمع آوری شواهد در مورد جنایات جنگی احتمالی استفاده خواهد کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده در ایمیلی تایید کرد که سازمان های خارجی و بازرسان بین المللی می توانند به پایگاه داده حاصل دسترسی داشته باشند.

به گفته وزارت امور خارجه، شرکای رصدخانه درگیری شامل آزمایشگاه تحقیقات بشردوستانه دانشگاه ییل، ابتکار نجات فرهنگی اسمیتسونین، شرکت هوش مصنوعی PlanetScape Ai و Esri، یک شرکت سیستم های اطلاعات جغرافیایی است. [press release](https://www.state.gov/promoting-accountability-for-war-crimes-and-other-trocities-in-ukraine/). ناتانیل ریموند، مدرس مدرسه جکسون، می‌گوید: رصدخانه به داده‌های ماهواره‌ای تجاری و تصاویر دولت ایالات متحده دسترسی خواهد داشت، که به گروه‌های جامعه مدنی اجازه می‌دهد با سرعتی سریع‌تر به سمت سرعتی که زمانی برای اطلاعات ایالات متحده محفوظ بود حرکت کنند. امور جهانی در دانشگاه ییل و یکی از همکاران آزمایشگاه تحقیقات بشردوستانه.

خود ریموند با استفاده از فناوری برای بررسی درگیری ها و بحران ها بیگانه نیست. بیش از یک دهه پیش او مدیر عملیات پروژه نگهبان ماهواره‌ای بود که توسط جورج کلونی، بازیگری که از تصاویر ماهواره‌ای برای نظارت بر درگیری‌ها در سودان جنوبی و مستندسازی نقض حقوق بشر استفاده می‌کرد، تأسیس شد. این اولین ابتکار در نوع بود، اما برای سایر سازمان‌ها بسیار پرهزینه و نیازمند منابع خواهد بود.

الکسا کونیگ، مدیر اجرایی مرکز حقوق بشر در دانشکده حقوق دانشگاه کالیفرنیا برکلی، می‌گوید: «این نوع کار بسیار سخت است. فکر می‌کنم از نظر پول و ظرفیت، ما در لحظه‌ای هستیم که بسیاری از این سازمان‌ها باید در مورد محیط اطلاعاتی که در آن کار می‌کنند فکر کنند. اطلاعات منبع باز می تواند در مرحله تحقیقات اولیه بسیار ارزشمند باشد، زیرا شما در حال برنامه ریزی برای کمک های بشردوستانه یا انجام تحقیقات قانونی هستید.

هیچ یک از داده هایی که رصدخانه استفاده و منتشر خواهد کرد، طبقه بندی نشده است. تصاویر ماهواره ای از قراردادهای تجاری آژانس اطلاعات مکانی ملی (NGA) با شرکت های خصوصی گرفته شده است. اما دسترسی به انواع مختلفی از داده ها در یک مکان، به جای پخش شدن در بسیاری از نهادهای مختلف، و توانایی تجزیه و تحلیل آن، آن را قدرتمند می کند. به گفته ریموند، اگرچه رصدخانه از داده‌های در دسترس عموم استفاده می‌کند، اما برنامه‌ای ندارد تا داده‌های خود را منبع باز کند، برخلاف بسیاری از پروژه‌های بشردوستانه دیگر.

او می‌گوید: «سطح جزئیات و سرعت جمع‌آوری داده‌های تصویری در برخی موارد به این معنی است که برای کسانی که به دنبال هدف قرار دادن غیرنظامیان هستند و از زیرساخت‌های محافظت شده مانند بیمارستان‌ها و پناهگاه‌ها ارزش دارد.»

ریموند به ویژه از این نوع خطرات آگاه است. او معتقد است در زمانی که در Satellite Sentinel بود، گزارشی که این گروه منتشر کرد منجر به ربودن گروهی از کارگران جاده چینی توسط ارتش آزادیبخش مردم سودان جنوبی (SPLM-North) شد. اگرچه این تصویر با حذف طول و عرض جغرافیایی شناسایی نشده بود، ریموند می‌گوید مردم محلی می‌توانستند زمین را تشخیص دهند و خدمه جاده را شناسایی کنند.