آیا قرص های ضد بارداری بر خلق و خوی شما تأثیر می گذارد؟ دانشمندان نمی توانند موافق باشند


اوایل این ماه، یافته های شگفت انگیز برخی از تحقیقات جدید در یک کنفرانس ارائه شد. در کنگره مجازی اروپای روانپزشکی، النا تافول و تیمش از دانشگاه هلسینکی در فنلاند گزارش دادند که آنها دریافته‌اند که میزان اقدام به خودکشی در زنانی که از پیشگیری از بارداری هورمونی استفاده می‌کردند در مقایسه با زنانی که استفاده نمی‌کردند، کمتر بود. آنها گزارش دادند که در واقع، گروه دوم تقریباً 40 درصد بیشتر از گروه اول احتمال اقدام به خودکشی داشتند.

این یافته‌ها (که هنوز توسط همتایان مورد بررسی قرار نگرفته‌اند) ممکن است برعکس چیزی باشد که شنیده‌اید یا تجربه کرده‌اید: آیا کنترل هورمونی هورمونی به تشدید بیماری روانی شهرت ندارد؟ سردرگمی شما بخشیده می شود. شاید سرفصل های سال 2017 را به یاد بیاورید، زمانی که یک مطالعه دانمارکی نشان داد که پیشگیری از بارداری هورمونی با افزایش دادن در اقدام به خودکشی

این تناقض عظیم تنها یکی از بسیاری از چندین سال تحقیق است که سعی کرده است به این سوال پاسخ دهد که آیا کنترل هورمونی هورمونی باعث عوارض جانبی روانی می شود یا خیر – و هیئت منصفه هنوز خارج است. در سپتامبر 2016، مجله نیویورک تایمز مقاله ای با عنوان «پیشگیری از بارداری با خطر افسردگی مرتبط است» منتشر کرد. شش ماه بعد، همین نشریه با عنوان «کنترل بارداری باعث افسردگی می‌شود؟» منتشر شد. نه خیلی سریع.”

داروهای ضد بارداری خوراکی که برای اولین بار بیش از 60 سال پیش وارد بازار شدند، به طرز شگفت انگیزی محبوب هستند. تخمین زده می شود که بیش از 100 میلیون زن در سراسر جهان از کاربران فعلی استفاده کنند. این قرص، همانطور که دارو شناخته می شود، به دو شکل وجود دارد: یک نسخه فقط پروژسترون و یک نسخه ترکیبی استروژن و پروژسترون. هر دو حاوی هورمون‌های مصنوعی هستند که برای متوقف کردن یا کاهش تخمک‌گذاری طراحی شده‌اند – آزادسازی تخمک از تخمدان.

اما تصمیم برای استفاده از کنترل بارداری هورمونی همیشه به دلیل تمایل به بارداری نیست. این نام یک نام اشتباه است. نام مناسب تر «داروهای هورمونی است که اغلب به عنوان کنترل بارداری استفاده می شود». پیشگیری از بارداری هورمونی برای شرایطی مانند میگرن، آکنه کیستیک، درد مزمن قاعدگی، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و اندومتریوز تجویز می‌شود.

ترس در مورد عوارض جانبی روانی این قرص در روند رو به رشدی قرار می گیرد که در سال های اخیر ظهور کرده است: بی اعتمادی گسترده به پیشگیری از بارداری هورمونی و احتیاط در مورد جنبه های منفی آن، اکنون که رضایت از پیروزی های سخت به دست آمده برای تعیین سرنوشت زنان از بین رفته است. در دهه گذشته انبوهی از کتاب‌ها در مورد اینکه چگونه کنترل هورمونی هورمونی بر روی کاربران تأثیر می‌گذارد، منتشر شده است. به عنوان مهمترین نگرانی تغییرات خلق و خوی است که گزارش شده است دلیل شماره یک زنان برای ترک قرص است.

اما ما هنوز پاسخ روشنی در مورد اینکه آیا ارتباط بین قرص و خلق و خو واقعی است یا خیر نداریم. بزرگترین مشکل این است که بیشتر مطالعات تا به امروز از نظر طراحی مقطعی بوده اند، به این معنی که شامل مصرف گروهی از زنانی است که از قرص استفاده می کنند و آنها را با گروهی که از آن استفاده نمی کنند مقایسه می کنند. سینتیا گراهام، استاد بهداشت جنسی و باروری در دانشگاه ساوتهمپتون و سردبیر، می‌گوید: «این را در نظر نمی‌گیریم که زنانی که این قرص را امتحان کرده‌اند و اثرات منفی بر خلق و خو یا اثرات منفی روی جنسی داشته‌اند، از بین می‌روند. رئیس مجله تحقیقات جنسی. به نظر من این یکی از دلایل بزرگی است که چرا پاسخ دادن به این سوال دشوار است. این سوگیری بقا یا سوگیری کاربر سالم نامیده می شود.