9 روند برتر فناوری در 5 سال آینده


فناوری همیشه در حال تغییر است و ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که در پنج سال آینده انواع ابتکارات جدیدی رخ دهد که نحوه زندگی ما را تغییر خواهد داد. در زیر برخی از جالب‌ترین روندهای فناوری که در چند سال آینده شاهد آن هستیم، آورده شده است.

گسترش متاورس

ما مطالب زیادی در مورد آن خوانده ایم توسعه نرم افزار متاورس و اینکه ابتکار جدید فیس بوک در چند سال آینده چگونه خواهد بود. در حالی که هنوز امکان زندگی در متاورس وجود ندارد، ما فکر می کنیم تا پنج سال دیگر، امکان غوطه ور شدن کامل در آن وجود خواهد داشت.

در حال حاضر، Metaverse جایی است که شبکه جهانی وب در اواسط دهه 90 قرار داشت. بسیاری از مردم بر این باورند که به محض پیشرفت و بهبود، متاورس مانند اینترنت تأثیری انقلابی بر ما خواهد گذاشت. انتظار می رود این برای همیشه نحوه معاشرت، کار و زندگی ما را تغییر دهد و سازمان هایی که با متاورس سازگاری ندارند از بین خواهند رفت.

محرک بزرگ تجربه Metaverse بازی است. با افزایش قابلیت‌های فنی Metaverse، بازی‌های بیشتری در آنجا در دسترس خواهند بود که شما را کاملاً در تجربه غرق می‌کنند. و این تجربه تغییر دهنده زندگی چیزی است که مردم را وادار می کند به متاورس حرکت کنند.

ما در نهایت می‌توانیم به نقطه‌ای برسیم که مردم بیشتر عمر خود را در متاورس سپری کنند.

محاسبات لبه

یکی از نگرانی‌های اصلی بسیاری از سازمان‌ها امروزه تاخیر است که می‌تواند بر نحوه مدیریت عملیات تأثیر بگذارد. به همین دلیل است که بسیاری از صنایع بر روی کارآمدی و پاسخگویی کامپیوترها تمرکز می کنند تا بتوان داده ها را در سریع ترین زمان ممکن تجزیه و تحلیل کرد. اینجاست که محاسبات لبه به تصویر می‌آید.

محاسبات لبه، فرآیندهای رایانه و ذخیره سازی داده ها را به سازمان ها نزدیک تر می کند و زمان پاسخگویی را کاهش می دهد و پهنای باند مورد استفاده را کاهش می دهد.

برخی از مزایای محاسبات لبه که در آینده خواهیم دید عبارتند از:

  • با کاهش مشکلات مربوط به مقررات حریم خصوصی، انطباق محلی، و حاکمیت داده ها، امنیت سایبری را به سطح جدیدی ارتقا می دهد. در حالی که بسیاری فکر می کنند که محاسبات لبه احتمال حملات سایبری را بیشتر می کند، حقیقت این است که در صورت وقوع حمله، تأثیر آن بر سازمان را کاهش می دهد.
  • سرعت کامپیوتر با محاسبات لبه به طور چشمگیری افزایش می یابد زیرا تاخیر را کاهش می دهد. به عنوان مثال، خودروهای خودران به فرآیندهای رایانه ای سریع تری نیاز دارند زیرا هر کسری از ثانیه حرکت وسیله نقلیه حیاتی است. تجزیه و تحلیل داده ها به لبه محدود می شود، بنابراین سرعت پردازش را می توان به شدت افزایش داد.
  • هزینه نگهداری داده ها را با دسته بندی بر اساس دیدگاه مدیریتی کاهش می دهد. داده ها را می توان در مکان های لبه نگه داشت بنابراین هزینه پهنای باند را کاهش می دهد.

هواپیماهای بدون سرنشین

بسیاری از مردم فکر می کنند که پهپادها تا سال های 2024 و 2025 بسیار رایج تر خواهند شد. در حال حاضر، هواپیماهای بدون سرنشین عمدتاً فقط توسط فیلمبرداران و عکاسان استفاده می شوند. اما به زودی پهپادها به قدری ارزان خواهند بود که بسیاری از مردم تمایل به داشتن آنها خواهند داشت. و با فناوری بهبودیافته، می‌توانند ساعت‌های زیادی را بدون شارژ مجدد پرواز کنند.

پهپادها نیز در چند سال آینده نیازی به مجوز از دولت نخواهند داشت، بنابراین می توان از آنها برای موارد بیشتری استفاده کرد. به عنوان مثال، هواپیماهای بدون سرنشین ممکن است بیشتر برای یافتن افراد یا حیوانات گم شده استفاده شوند. همچنین ممکن است استفاده بیشتری از پهپادها برای تحویل کالاهای مصرفی وجود داشته باشد.

به زودی زمانی فرا می رسد که هیچ یک از ما نمی توانیم یک روز را بدون دیدن یک پهپاد پشت سر بگذاریم.

بلاک چین

بسیاری از ما فقط به فناوری بلاک چین از نظر ارزهای رمزپایه مانند اتریوم و بیت کوین فکر می کنیم. با این حال، بلاک چین انواع مختلفی از امنیت را ارائه می دهد که در سایر زمینه ها مفید هستند.

بلاک چین داده‌هایی است که فقط می‌توان به آن اضافه کرد و نمی‌توان از آن برداشت یا تغییر داد. از آنجایی که داده ها قابل تغییر نیستند، آن را بسیار ایمن می کند. همچنین، بلاک چین بر اساس اجماع هدایت می شود، بنابراین هیچ شخص یا سازمانی داده ها را کنترل نمی کند. بلاک چین به این معنی است که دروازه بان شخص ثالثی وجود ندارد که کنترل تراکنش ها را حفظ کند.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی در چند سال آینده به سرعت رشد خواهد کرد. اخیراً، ایده هوش مصنوعی پیشرفت کرده است زیرا محققان و دانشمندان راه‌های خلاقانه‌تری برای استفاده از این فناوری پیدا کرده‌اند.

ما فکر می کنیم یکی از حوزه هایی که به سرعت برای هوش مصنوعی گسترش می یابد، مراقبت های بهداشتی است. با توسعه شبکه های عصبی مصنوعی و یادگیری عمیق پیشرفته، متخصصان پزشکی قادر خواهند بود کارهای فکری را بسیار سریعتر انجام دهند.

علاوه بر این، هوش مصنوعی در زمینه پزشکی به پزشکان کمک می کند تا از داده ها استفاده کنند تا متوجه الگوهایی شوند که می تواند ارائه مراقبت های بهداشتی را به تجربه شخصی تر تبدیل کند. به دلیل هوش مصنوعی که متخصصان مراقبت های بهداشتی بیشتر وقت خود را صرف کار با بیمار می کنند به جای درک تشخیص، مراقبت های بهداشتی می تواند شاهد تغییرات عمده ای باشد.

پردازش ابری

رایانش ابری تنها در سال‌های آینده بزرگ‌تر می‌شود زیرا سازمان‌های بزرگ و کوچک بیشتری داده‌های خود را در فضای ابری قرار می‌دهند و دیگر به سرورهای محلی وابسته نیستند. ما می توانیم انتظار انتقال بزرگی به رایانش ابری را در پنج سال آینده در بسیاری از سازمان ها، مشاغل و صنایع داشته باشیم.

همچنین پیشرفت‌های بیشتری در جایگزین‌های رایانش ابری، از جمله محاسبات لبه (که در این فهرست به تفصیل می‌پردازیم) و محاسبات مه، وجود خواهد داشت. محاسبات مه چالش‌هایی را که محاسبات ابری قادر به پردازش حجم عظیمی از داده‌ها در مدت زمان کوتاهی نیستند، دور می‌زند.

محاسبات مه تمام عملکردها را در لبه شبکه جابه جا می کند بنابراین سرعت ها بسیار سریعتر می شود.

اتوماسیون فرآیند رباتیک (RPA)

RPA، مانند یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی، یکی دیگر از فناوری های نوظهور است که بسیاری از مشاغل را خودکار می کند. RPA شامل استفاده از نرم‌افزار برای خودکارسازی فرآیندهای تجاری معمول از جمله فناوری‌های پردازش، تفسیر برنامه‌ها، دستکاری داده‌ها و حتی پاسخ دادن به متون و ایمیل‌ها است. RPA اساساً وظایف رایجی را که مردم زمانی با دست انجام می دادند، خودکار می کند.

برخی منابع تخمین می زنند که اتوماسیون فرآیند رباتیک شغل بیش از 200 میلیون نفر و تا 9 درصد از نیروی کار در سراسر جهان را تهدید می کند. با این حال، RPA همچنین مشاغل جدیدی ایجاد خواهد کرد، و اعتقاد بر این است که بیشتر مشاغل فقط می توانند تا حدی خودکار شوند، نه اینکه به طور کامل جایگزین شوند.

متخصصان فناوری که می خواهند نکات و نکات RPA را بیاموزند، به عنوان توسعه دهندگان، تحلیلگران و معماران RPA شغل پیدا می کنند.

5G

هیچ فهرستی از روندهای نوظهور فناوری بدون صحبت در مورد 5G کامل نمی شود. این استاندارد نسل جدید در ارتباطات تلفن همراه است که سرعت های بالاتر و تاخیر کمتری را ارائه می دهد. این خبر بسیار خوبی است زیرا بسیاری از ما همیشه از تلفن خود برای زندگی پرمشغله خود استفاده می کنیم.

البته سال هاست که شبکه های 5G توسعه یافته اند. اما اکنون شبکه‌ها شروع به آنلاین شدن کرده‌اند و 5G سرعت بسیار بالاتری را در دستگاه‌های تلفن همراه ارائه می‌دهد و اتصالات اینترنتی قابل اعتمادتر هستند.

با پهنای باند بی سیم بسیار بیشتر در دسترس، این امکان وجود ندارد دستگاه های اینترنت اشیا برای ارتباط با یکدیگر همچنین در آینده امکانات بیشتری برای وسایل نقلیه خودران و حتی وجود خواهد داشت شهرهای هوشمند. همه این موارد با انتقال داده های بی سیم بسیار سریعتر با شبکه های 5G امکان پذیر خواهد شد.

محاسبات کوانتومی

محاسبات کوانتومی نوعی محاسبات است که از اصول کوانتومی از جمله درهم تنیدگی و برهم نهی کوانتومی استفاده می کند. این روند جذاب در فناوری همچنین بخشی از جلوگیری از گسترش ویروس ها و توسعه واکسن های جدید است. این چیزها با محاسبات کوانتومی به دلیل سهولت نظارت، پرس و جو و عمل بر روی داده ها، بدون توجه به منبع، امکان پذیر است.

محاسبات کوانتومی همچنین باید در آینده در امور مالی و بانکی برای کاهش ریسک اعتباری و کشف تقلب مورد استفاده قرار گیرد.

رایانه‌های کوانتومی اکنون بسیار سریع‌تر از رایانه‌های معمولی هستند و برندهای بزرگ رایانه‌ها در حال حاضر پیشرفت‌های چشمگیری در محاسبات کوانتومی دارند.

این لیست از روندهای فناوری در چند سال آینده نشان می دهد که چقدر فناوری در مدت زمان کوتاهی تغییر می کند. در حالی که همه این فناوری‌ها هنوز در مراحل اولیه چرخه زندگی خود هستند، می‌توان انتظار داشت که در پنج سال آینده به پیشرفت و تکامل خود ادامه دهند.

با گذشت پنج سال دیگر، تصور اینکه فناوری چقدر پیشرفته تر خواهد بود، سخت است، اما مطمئن هستیم که چشمگیر خواهد بود!

ناتی نید

ناتی نید

Nate Nead مدیرعامل و عضو مدیریت Nead, LLC است، یک شرکت مشاوره که خدمات مشاوره استراتژیک را در چندین رشته از جمله مالی، بازاریابی و توسعه نرم افزار ارائه می دهد. برای بیش از یک دهه، نیت برای برخی از معروف‌ترین برندهای آنلاین، راهنمایی استراتژیک در زمینه M&A، خرید سرمایه، فناوری و راه‌حل‌های بازاریابی ارائه کرده بود. او و تیمش به طور یکسان به مشتریان Fortune 500 و SMB مشاوره می دهند. این تیم در سیاتل، واشنگتن مستقر است. ال پاسو، تگزاس و وست پالم بیچ، فلوریدا.