ابزار جدید Goggles Brave به کاربران اجازه می دهد نتایج جستجو را سفارشی کنند


هر کسی می تواند یک Goggle را ایجاد یا تغییر دهد. با این حال، در راه اندازی نسخه بتا، Brave هشت عینک مختلف را به عنوان نمونه ایجاد کرد. (می‌گوید این موارد به محض اینکه افراد خودشان را ایجاد کنند، حذف خواهند شد). این مثال‌ها شامل Goggles برای رتبه‌بندی مجدد نتایج جستجو برای حذف صفحات کپی، حذف نتایج جستجو از 1000 وب‌سایت برتر، تقویت محتوای یافت شده در وبلاگ‌های فنی و موارد دیگر است.

Pujol می‌گوید که Brave Goggles را ایجاد کرد – که برای اولین بار در یک مقاله سفید در سال 2021 مشخص شد – تا سعی کند به حذف سوگیری‌ها از نتایج جستجو، از جمله موارد موجود در جستجوی Brave، کمک کند و به افراد حق انتخاب بیشتری بدهد. پوجول می‌گوید: «سوگیری‌ها در همه جا وجود دارند: داده‌های اساسی، خزیدن آسان‌تر از سایت‌ها، انتخاب مدل‌ها، انتخاب ویژگی‌ها، سوگیری‌های ارائه، محبوبیت، فهرست می‌تواند به طور نامحدود ادامه یابد.» حذف همه سوگیری ها از نتایج جستجو اگر نگوییم غیرممکن بسیار سخت است.

Uri Gal، پروفسور سیستم‌های اطلاعات کسب‌وکار در دانشگاه سیدنی می‌گوید: «Goggles امکان ایجاد جهان‌های متعددی را فراهم می‌کند که کاربران می‌توانند در آن جستجو کنند. گال می افزاید که این حرکت در بازار جستجویی که “در چند دهه گذشته شاهد نوآوری یا رقابت اندکی بوده است” استقبال می شود. گال می‌گوید: «این خطر را کاهش می‌دهد که مردم یک دیدگاه واحد از واقعیت یا آن بخش از واقعیت را که به آن علاقه‌مند هستند- که توسط یک پلتفرم واحد (مثلاً گوگل، فیس‌بوک) بر اساس الگوریتم‌های اختصاصی ایجاد و نگهداری می‌شود، کاهش دهد.

Brave می‌داند که افراد ممکن است از Goggles برای تقویت جهان بینی خود و فیلتر کردن موضوعاتی که با باورهای موجود آنها همسو هستند استفاده کنند. در زمان راه اندازی، Goggles سیاسی با گرایش راست و چپ توسط AllSides، یک شرکت آمریکایی که سازمان های رسانه ای را برای تعصب سیاسی آنها رتبه بندی می کند، ایجاد شده است. پوژول می‌گوید: «ما به آزادی بیان اعتقاد داریم و به این ترتیب، این ما نیست که تصمیم بگیریم چه چیزی درست است یا نادرست». فردی که از Goggles استفاده می کند، هنگام استفاده از Goggle، آگاهانه عمل می کند، و دیدگاه های مخالف باید به راحتی در دسترس باشد. این صراحت به تنهایی بهبودی نسبت به چشم انداز فعلی است، جایی که این نوع تغییر بدون اینکه کاربر متوجه شود انجام می شود.

Brave می‌گوید که با Goggles به همان شیوه‌ای رفتار می‌کند که با همه نتایج وب رفتار می‌کند و «آن‌ها را سانسور یا پلیس نمی‌کند»، مگر اینکه از نظر قانونی این کار را انجام دهد، مانند حذف نمونه‌هایی از مطالب سوء استفاده جنسی از کودکان.

با این حال، سؤالاتی در مورد چگونگی کارکرد این امر در واقعیت وجود دارد. بارت ویلمسن، معاون تحلیل‌گر با تمرکز بر حریم خصوصی در گارتنر، می‌گوید: «اعمال کنترل سوگیری اقدامی برای افراد متفکر است. او اضافه می‌کند که امیدوار است Goggles بتواند نتایج مثبتی داشته باشد. ویلمسن می‌گوید: «در انبوه اطلاعات موجود، از جمله اطلاعات نادرست و نادرست، بررسی صحیح آنچه که تصور می‌شود مرتبط است و چه چیزی نیست، یا حتی نادرست است، کار بزرگی است.

با وجود تسلط گوگل، بازار پررونقی برای موتورهای جستجوی جایگزین متمرکز بر حریم خصوصی وجود دارد که ادعا می کنند کاربران را ردیابی نمی کنند یا از اطلاعات شخصی آنها برای تبلیغات وحشتناک استفاده نمی کنند. این شامل Brave است که سال گذشته جستجوی خود را در نسخه بتا آغاز کرد. از جمله موارد دیگر – همه با ادعاهای حریم خصوصی و روش های کار کمی متفاوت – DuckDuckGo، StartPage و Mojeek هستند. (DuckDuckGo از Bing برای کمک به نتایج جستجوی خود استفاده می کند، در حالی که StartPage مبتنی بر Google است.) در حالی که سالانه میلیاردها جستجو با جایگزین های Google انجام می شود، در مقایسه با تسلط گوگل هنوز یک قطره در اقیانوس است.

نتایج جستجویی که شرکت ها نشان می دهند، در حالی که بر اساس عوامل متعددی استوار است، می تواند بحث برانگیز باشد. شرکت ها می توانند در تقویت محتوای سیاسی و مسائل پیرامون آزادی بیان با مشکلاتی مواجه شوند. در اکتبر 2021، توییتر اعتراف کرد که الگوریتم آن سیاستمداران دست راستی را بیشتر از سیاستمداران چپ تقویت می کند. اخیراً، راست افراطی شکایت کرده است که DuckDuckGo تبلیغات روسیه را محدود کرده است، اگرچه نتایج آن تا حدی توسط بینگ مایکروسافت ارائه شده است. در مقابل، یک مطالعه در سال 2019 توسط محققان دانشگاه استنفورد نشان داد که نتایج جستجوی گوگل به نفع هیچ یک از جناح های سیاستمدار نیست.

هنگامی که Brave ایده خود را برای Goggles در سال 2021 معرفی کرد، گفت که پیشنهادی را برای گنجاندن Goggles در هر موتور جستجوی دیگری باز خواهد کرد. پوژول می‌گوید تاکنون هیچ صحبتی در این مورد صورت نگرفته است. و تغییرات بزرگ در وضعیت موجود ممکن است بعید باشد. بارنت می‌گوید: «من نمی‌توانم گوگل یا هر پلتفرم بزرگ دیگری را ببینم که Goggles تعریف‌شده توسط کاربر را یکپارچه می‌کند. “این در نحوه شخصی سازی تبلیغات برای شما و نحوه جمع آوری داده های مربوط به فعالیت شما برای ارائه آن تبلیغات تداخل خواهد داشت. به عبارت دیگر، با مدل کسب و کار آنها تداخل خواهد داشت.»