آمازون برکت می خواهد شما را در یک کامپیوتر کوانتومی قرار دهد


ما هیجان زده هستیم که Transform 2022 را به صورت حضوری در 19 ژوئیه و تقریباً 20 تا 28 ژوئیه بازگردانیم. برای گفتگوهای روشنگر و فرصت های شبکه هیجان انگیز به رهبران هوش مصنوعی و داده بپیوندید. امروز ثبت نام کنید!


همانطور که محاسبات کوانتومی نوپا به دنبال اولین موارد استفاده واقعی خود است، ابر به عنوان چیزی شبیه بازار کوانتومی که در آن سازمان‌های پیشگام کالاها را آزمایش می‌کنند، ظهور کرده است.

در ماه های اخیر، سرویس ابری Braket آمازون خود را به عنوان یک پلت فرم بسیار فعال برای پیشرفت های کوانتومی نشان داد. چنین دسترسی به سخت‌افزار و نرم‌افزار از طریق ابر به پیشبرد محاسبات کوانتومی کمک می‌کند و سرعت میدانی را فراهم می‌کند که بسیاری را در حالت انتظار و دیدن رها کرده است.

در این ماه، آمازون درهای خود را به روی کاربران یک کامپیوتر کوانتومی فوتونیک از زانادوی کانادا باز کرد. این سیستم به سیستم هایی از D-Wave، IonQ، Rigetti و سایرین در لیست خدمات پشتیبانی شده Amazon Braket می پیوندد.

بازیکنانی مانند گوگل و مایکروسافت همچنین به همکاری با جریانی از استارت آپ ها ادامه می دهند تا نرم افزار و گزینه های سخت افزاری کوانتومی را که به کیت ها و سخت افزار توسعه دهندگان کوانتومی آنها و دیگران مرتبط است اضافه کنند.

به نظر می رسد اینها و دیگران بخشی از بازار محاسبات کوانتومی Hyperion Research هستند که تخمین زده می شود در سال 2021 برابر با 490 میلیون دلار باشد و تا سال 2024 سالانه 21.9 درصد رشد کند.

این بسیار جالب است که فناوری کوانتومی در عصر محاسبات ابری در حال توسعه است. استیو بریرلی، مدیر عامل Riverlane، یک شرکت مستقر در کمبریج در بریتانیا که در حال توسعه یک سیستم کنترل Deltaflow برای کالیبره کردن خودکار طیف وسیعی از رایانه‌های کوانتومی است، گفت: این بدان معناست که مردم می‌توانند خیلی زودتر از آنچه که می‌توانستند آزمایش کنند.

او گفت: «چیزی که بسیار هیجان‌انگیز است این است که هر کسی می‌تواند همین الان از یک سیستم کوانتومی استفاده کند.

برای آمازون، کارش برای پشتیبانی از ابزارهای نرم‌افزار کوانتومی در فضای ابری، همه چیز را قبل از ورود کامپیوتر کوانتومی مقاوم به خطای خود در حرکت نگه می‌دارد. کار روی آن ماشین در مرکز AWS برای محاسبات کوانتومی در Caltech در حال انجام است که اکتبر گذشته افتتاح شد.

تا به امروز، رایانه‌های کوانتومی فوتونیک مانند بورالیس زانادو نسبت به ماشین‌های کوانتومی یونی ابررسانا و به دام افتاده کمتر رایج بوده‌اند، اما این می‌تواند در حال تغییر باشد.

سیستم Borealis زانادو با ادعای مزیت کوانتومی وارد عرصه می شود. به تفصیل در مقاله‌ای در نیچر این ماه، محققان ادعا کردند که Borealis به یک مزیت محاسباتی کوانتومی نسبت به شبیه‌سازی‌های کامپیوتری کلاسیک برای نمونه‌برداری از بوزون گاوسی دست یافته است. آنها گفتند که نمونه برداری فقط به 36 میکروثانیه در مقابل 9000 سال برای شبیه سازی کلاسیک نیاز دارد.

براکت ساخته شده است و آنها خواهند آمد

ریچارد مولدز، مدیر کل آمازون برکت در AWS در مصاحبه ای با VentureBeat گفت: دسترسی آماده Cloud به کاربران امکان می دهد ادعاهایی مانند ادعاهای Borealis را آزمایش کنند.

مولدز گفت: «حدود شش یا هفت راه مختلف برای ساختن یک کامپیوتر کوانتومی وجود دارد، و حتی در این رویکردهای مختلف، پیچش‌ها و چرخش‌های متفاوتی وجود دارد.» مهم است که این ادعاها توسط افرادی که می‌توانند به روش‌های بدیع جدیدی برای انجام کاری فکر کنند، آزمایش شوند.»

مانند دیگران، Molds تأکید می کند که بیشتر فعالیت در محاسبات کوانتومی شامل شبیه سازی هایی است که به رایانه های کلاسیک ضربه می زنند. او گفت: از این نظر، “پیوند بسیار محکمی بین کامپیوترهای کلاسیک و کوانتومی وجود دارد.”

برای کاهش این تلاش‌ها، این شرکت اخیراً ویژگی جدیدی را در Amazon Braket Hybrid Jobs راه‌اندازی کرده است که به کاربران اجازه می‌دهد به اصطلاح بارهای کاری ترکیبی را با شبیه‌سازهایی اجرا کنند که در الگوریتم‌هایی که توسعه‌دهندگان کدنویسی می‌کنند تعبیه شده‌اند. یک مثال شبیه‌ساز گرافیکی PennyLane Lightning Xanadu است که توسط کتابخانه cuQuantum NVIDIA تسریع شده است.

Molds گفت: “کاری که ما انجام می دهیم این است که استفاده از کامپیوترهای کلاسیک در کنار کامپیوترهای کوانتومی را برای مشتریان آسان می کنیم.”

بازی در میدان کوانتومی

دسترسی آماده Cloud می تواند روند آزمایش الگوریتم ها را روی سخت افزارهای مختلف سرعت بخشد.

برای مشتریان تل‌آویو، مستقر در اسرائیل، کلاسیک، که پلتفرمی برای طراحی، سنتز و تجزیه و تحلیل مدارهای کوانتومی ساخته است، آمازون برکت نوعی پورتال برای آزمایش چنین ایده‌هایی فراهم می‌کند.

پلت فرم Classiq مدل سازی عملکردی را ارائه می دهد و به کاربران اجازه می دهد تا در حین کار در یک محیط برنامه نویسی بصری محدودیت هایی را تعیین کنند. در اوایل سال جاری، این شرکت اعلام کرد که 33 میلیون دلار سرمایه در سری B به دست آورده است که مجموع بودجه را به 48 میلیون دلار رسانده است.

Yehuda Naveh، یکی از بنیانگذاران و CTO Classiq، گفت: “کسانی هستند که مایلند از AWS Braket استفاده کنند اما دوست ندارند کار طاقت فرسا نوشتن الگوریتم ها در سطح پیاده سازی را انجام دهند.” او گفت که پلتفرم Classiq طرح های مدار را از توضیحات سطح بالا ترکیب می کند که روی هر یک از سخت افزارهای پشتیبانی شده توسط AWS Braket اجرا می شود.

چنین قابلیت‌هایی در زمینه‌ای که روش‌های جایگزین زیادی در آن رقابت می‌کنند، شایستگی خاصی دارند. به گفته ناوه، آمازون برکت راهی به جلو برای کاربرانی که می خواهند سخت افزارهای مختلف را محک بزنند، فراهم می کند.

با گسترش لیست گزینه های سخت افزاری، اهمیت آن بیشتر می شود.

لگد زدن به تایرهای کوانتومی

خدماتی مانند آمازون برکت به مشتریان این امکان را می دهد که برخی از موانع پروژه را که در طول تاریخ طولانی محاسبات با کارایی بالا (HPC) رایج است دور بزنند، محاسبات کوانتومی منطقه از بسیاری جهات شبیه به آن است.

باب سورنسن، معاون ارشد و تحلیلگر ارشد محاسبات کوانتومی در Hyperion Research می‌گوید: «این یک مانع کم برای ورود کاربران نهایی به منظور کشف فناوری ایجاد می‌کند. بیست سال پیش، اگر می‌خواستید لاستیک‌های HPC را زیر پا بگذارید، باید به کری می‌رفتید، 25 میلیون دلار کاهش می‌دادید و کارکنان استخدام می‌کردید. این یک راه پرهزینه برای ورود به آن بود!»

با این حال، استارت آپ های سخت افزاری و نرم افزاری محاسبات کوانتومی به طور یکسان با خروج از آزمایشگاه و پذیرش خدمات ابری با چالش های جدیدی روبرو هستند. سورنسن گفت که آنها در معرض خطر هستند که “فقط نماد دیگری” در صفحات وب ارائه دهنده ابر باشند.

برای موفقیت مشتریان در تحقیق و حرکت به سمت توسعه، استارت آپ های کوانتومی به کارهای عملی زیادی نیاز دارند.

ماموریت VentureBeat این است که یک میدان شهر دیجیتال برای تصمیم گیرندگان فنی باشد تا دانشی در مورد فناوری سازمانی متحول کننده کسب کنند و معامله کنند. کسب اطلاعات بیشتر در مورد عضویت.