گرم شدن آب و هوا بر ریوگرانده در حال ناپدید شدن خسارت می زند


در همین حال، درختان مهاجم روسی زیتون و گز در زیر تاج پوشش حرکت کرده اند، همه گونه های مستعد آتش سوزی. آتش سوزی در بوسک زمانی عملاً وجود نداشت. اکنون آنها به طور معمول از بین می روند. در سال 2017، آتش‌سوزی تیفانی در جنوب نیومکزیکو در سراسر مناظر خشک شده غرش کرد و بیش از 9000 هکتار از جنگل‌های چوب پنبه ساحلی را به ویرانه‌ای سوخته تبدیل کرد.

ریو گرانده به دلیل سیل‌هایی که برای مهار جریان آن ساخته شده‌اند، بیشتر از طریق یک کانال باریک می‌گذرد، نه اینکه به طور گسترده در سراسر چشم‌انداز گسترش یابد، که ساقه اصلی را از کانال‌های جانبی متعدد آن جدا می‌کند. این امر بسیاری از سوله‌های پرپیچ‌وخم، قیطان‌ها، و کمان‌های گاو را که زیستگاه مینای نقره‌ای هستند که زمانی در سراسر رودخانه وجود داشتند، اما اکنون تنها در 10 درصد از محدوده آن یافت می‌شوند، از بین برده است.

برای برخی، پاسخ به مشکلات موجود در ریو گراند، بازگرداندن ظاهر طبیعی جریان آب است.

پل تاشجیان، مدیر حفاظت از آب شیرین برای Audubon Southwest می گوید: «بهینه سازی رواناب بهاره یک استراتژی واقعا مهم است، زیرا از نظر زیست محیطی مجموعه ای کامل به آن گره خورده است. مینای نقره ای در طول پالس تخم ریزی می کند. دانه های چوب پنبه در طول نبض در حال پرواز هستند. مهاجران نوگروایی در طول نبض لانه سازی می کنند. اگر یک ماه زودتر اتفاق بیفتد، اشتباه است. این مزایا را فراهم نمی کند.»

یک راهبرد این است که آب را در مخازن ذخیره کنیم و اجازه دهیم آب در زمان مناسب زیست محیطی آزاد شود – گفتنی است راحت‌تر از انجام آن با آب کم برای گردش، و بیشتر آن به مزارع و دامداری‌ها متعهد است.

Thomas Archdeacon یک زیست شناس ماهی در خدمات ماهی و حیات وحش ایالات متحده در آلبوکرکی است که مسئول کمک به حفظ ماهی کوچک نقره ای رو به کاهش در طول یک خشکسالی بزرگ است. او و همکارانش صفحه‌های پنجره‌ای را قرار دادند تا تخم‌های مینا نقره‌ای را در حالی که در پایین دست جریان می‌دادند، ثبت کنند. آنها قصد داشتند تخم ها را به یک جوجه کشی ماهی فدرال ببرند، جایی که ماهی ها پرورش می یابند. اما صبح روزی که ما رفتیم تخم مرغی وجود نداشت.

مشکل اساسی دیگر این است که دبی کم و آبیاری باعث خشک شدن رودخانه در تابستان و در نتیجه مرگ و میرهای بزرگ می شود. Archdeacon گفت: “اگر 30 مایل رودخانه خشک شود، تمام ماهی ها را می کشد.”

در ماه جولای، Archdeacon و دیگران با عجله به سمت رودخانه رو به کاهش می‌روند و ماهی‌های سرگردان شده در استخرها را می‌گیرند و آنها را به زیر سدی نزدیک می‌برند، جایی که می‌توانند برای مدتی طولانی‌تر در آب‌های عمیق‌تر و خنک‌تر زنده بمانند.

فرکانس و اندازه فزاینده آتش‌سوزی‌های جنگلی نیز بر ریو گراند تأثیر می‌گذارد. همانطور که در اوایل ماه مه در امتداد رودخانه نزدیک سانتافه رانندگی می‌کردیم، می‌توانستیم ابرهای غول‌پیکر دود را ببینیم که از آتش‌سوزی‌های خشمگین جنگل‌ها بیرون می‌ریزند.

پس از آتش سوزی لاس کونچاس [near Los Alamos in 2011] آلن می‌گوید که تأثیرات عظیمی بر ریو گرانده وارد شد. “این یک آتش سوزی شدید بود و باعث سیل شدید و جریان آوار شد. مقدار باورنکردنی رسوب و کدورت را اضافه کرد و شیمی و موجودات زنده را تغییر داد. درشت بی مهرگان و ماهی ها از بین رفتند.

تلاش‌هایی در نیومکزیکو برای نازک‌کردن بخش‌های بزرگ جنگل برای کاهش خطر آتش‌سوزی‌های بزرگ و جلوگیری از آسیب بیشتر آتش‌سوزی به رودخانه‌ها ادامه دارد.

مارتین باکا تغییرات را از نزدیک دیده است. او در مزرعه ای خانوادگی در کنار رودخانه در نزدیکی بوسکه، نیومکزیکو به دنیا آمد و بزرگ شد، جایی که یونجه پرورش می دهد و گاوهای نر را برای خرید غواصی پرورش می دهد. او یک سگک کمربند را به اندازه یک نان شیرینی نشان می دهد که برای گاوهای نر باکیفیت بالا به او جایزه داده شد. او گفت که به نظر می رسد عادی است. او گفت: «آب کمتر برای آبیاری و باد بسیار بیشتر بوده است. می توانید آبیاری کنید و پنج روز بعد خشک می شود. آن باد گرم مانند سشوار است. و شبنم نیست شما باید شبنم داشته باشید. به رشد چمن کمک می کند. اما با آن باد نمی توانی شبنم دریافت کنی.»

او در حالی که لبه کلاه گاوچران خود را بالا می برد، گفت: «آب و هوا در حال تغییر است. اوایل باور نداشتم، اما الان دارم.»

گزارش برای این مقاله با کمک مالی از طرف حمایت شد میز آبابتکاری که در دانشگاه کلرادو بولدر است مرکز روزنامه نگاری محیطی.