دور زدن پهنای باند تروتتل: نکات و ترفندهایی برای افزایش سرعت


آیا ISP شما در ساعات مختلف روز پهنای باند شما را کاهش داده است و اعصاب شما را تحت تاثیر قرار داده است؟

قابل درک است که چقدر ممکن است خسته کننده باشد، به خصوص زمانی که ISP شما تصمیم می گیرد سرعت شما را به طور منظم محدود کند. اما، متأسفانه، این فشار، تجربه پخش آنلاین و بازی شما را خراب می‌کند، چیزی که هیچ‌کس نمی‌خواهد آن را تجربه کند.

دیگر نگران نباش! این راهنما را دنبال کنید تا ببینید چگونه می توانید از کاهش پهنای باند توسط ISP خود عبور کنید و از سرعت یکپارچه شبکه لذت ببرید.

Throttling پهنای باند یا ISP Throttling چیست

ISP Throttling یا پهنای باند Throttling به این معنی است که ISP ها محدودیت هایی را برای اتصالات اعمال می کنند و سرعت متوسط ​​اینترنت را که دریافت می کنید را بدون هیچ گونه هشدار یا اطلاع قبلی کاهش می دهند. چالش های توزیع بار و پهنای باند بیش از حد معمول ترین علل قطع اینترنت هستند.

این ارائه دهندگان خدمات اینترنتی نه تنها سرعت اینترنت شما را کاهش می دهند بلکه فعالیت آنلاین شما را نیز ردیابی می کنند. آنها بر شبکه شما کنترل دارند و می توانند بسته های داده شما را تجزیه و تحلیل کنند.

چرا ISP ها پهنای باند کاربر را کاهش می دهند؟

درپوش داده ها دلیل اصلی این امر است. اگر محدودیت پهنای باند ماهانه دارید که نمی توانید از آن فراتر بروید، در صورت مصرف بیش از حد داده، ISP اتصال شما را کند می کند.

ISP ها همچنین پهنای باند مشتری را در ساعات اوج ترافیک محدود می کنند تا از ازدحام شبکه جلوگیری کنند. این به آنها امکان می دهد خدمات خود را بهبود بخشند و نیازی به سرمایه گذاری در تجهیزات ذخیره سازی گران قیمت یا پهنای باند اضافی را از بین می برد.

همانطور که توسط Avast گزارش شده است، ISP ها خدماتی را که به آنها پول بیشتری پرداخت می کنند، اولویت بندی می کنند و اگر کاربر از آن خدمات استفاده می کند، اولویت را دریافت می کند و کاهش نمی یابد. این امر به ویژه در مورد سرویس های پخش مانند آمازون، نتفلیکس، HBO و Hulu Plus رایج است. برعکس، اگر ارائه‌دهنده استریم پول بیشتری به ISP پرداخت نکند، این کار از اولویت برخوردار است.

در نهایت، اگر کاری را انجام دهید که ISP شما آن را تایید نمی کند، مانند دانلود تورنت، پهنای باند شما ممکن است کاهش یابد.

چگونه تشخیص دهیم که در حال گاز گرفتن هستید

یکی از شاخص ها زمانی است که متوجه می شوید سرعت شما در فواصل زمانی معین در طول روز کاهش می یابد، به خصوص در عصر یا شب که احتمالاً ترافیک زیادی از کاربران روی سرورها وجود دارد.

می توانید سرعت آپلود و دانلود خود را با استفاده از ابزارهایی مانند “Speedtest by Ookla” آزمایش کنید و متوجه افت آن شوید. اگر سرعت سرویس خود را در زمان‌های مختلف در طول روز افزایش دهید، زمانی که سرعت شما کم است و در زمان‌های دیگر زیاد است، شروع به مشاهده دریچه گاز خواهید کرد.

این مراحل کلیدی را دنبال کنید تا ببینید آیا ISP شما را خفه می کند یا خیر:

 • ابتدا بررسی کنید که آیا طرح اینترنت شما هنوز فعال است یا خیر. حساب‌های معوق ممکن است کاهش خدمات را تجربه کنند.
 • تمام کاربران را از روتر وای فای جدا کنید و همزمان تست های سرعت را انجام دهید.
 • اگر تورنت ها را دانلود کنید، تقریباً به طور حتم ISP throttling را تجربه خواهید کرد.
 • از یک ارائه دهنده VPN قابل اعتماد مانند Astrill VPN استفاده کنید و تست های سرعت (با و بدون VPN) را تکرار کنید.

به محض اینکه متوجه شدید که ISP شما پهنای باند شما را کاهش می دهد، به سراغ راه حلی بروید که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

نحوه دور زدن پهنای باند تروتتلینگ

بهترین و تنها راه دور زدن کاهش پهنای باند استفاده از VPN است. حتی اگر از انجمنی مانند Quora بازدید کنید، متوجه خواهید شد که همه از VPN به عنوان بهترین راه حل یاد کرده اند. این به این دلیل است که هنگام اتصال به VPN، ترافیک شما رمزگذاری می شود و ISP شما دیگر نمی تواند پهنای باند شما را کنترل کند یا فعالیت شما را ردیابی کند.

هنگامی که به یک سرور VPN متصل می شوید، IP و DNS شما ماسک می شوند و ISP شما تغییر می کند. به این ترتیب، ISP شما کنترل پهنای باند شما را از دست می دهد. با این حال، ISP شما همچنان می تواند متوجه شود که از VPN استفاده می کنید.

بهترین چیز در مورد سرورهای VPN این است که برای ارائه خدمات یکپارچه به تماشاگران و گیمرها بسیار بهینه شده اند. به همین دلیل است که آنها پهنای باند نامحدودی را ارائه می دهند و پینگ بسیار کمی در سرویس خود دارند. بنابراین استفاده از VPN نه تنها از کاهش پهنای باند عبور می کند، بلکه تجربه شما را افزایش می دهد زیرا سرعت بهتری خواهید داشت.

برای دور زدن کاهش پهنای باند مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا، مشترک یک ارائه دهنده VPN شوید که سرورهای VPN بسیار بهینه شده دارد.
 2. در مرحله بعد، مشتری یا برنامه VPN را دانلود و نصب کنید.
 3. سپس با استفاده از اطلاعات کاربری خود وارد برنامه شوید.
 4. در نهایت، به سروری از منطقه ای که می خواهید به آن دسترسی داشته باشید متصل شوید.
 5. پس از برقراری ارتباط، می‌توانید بدون نگرانی در مورد محدود شدن ISP، استفاده از وب را همانطور که می‌خواهید شروع کنید.

آیا دور زدن Throttling بدون VPN امکان پذیر است؟

بدون VPN، دور زدن throttling به این راحتی نیست، یا می توان گفت که روش های دیگر به اندازه کافی موثر نیستند. برخی از راه های اضافی برای دور زدن throttling بدون VPN عبارتند از:

استفاده از مرورگر Tor

مرورگر Tor ترافیک عبوری از آن و از طریق گره های مختلف را رمزگذاری می کند و کاربر را از هرگونه تهدید خارجی ایمن می کند. از آنجایی که ترافیکی که از آن عبور می کند رمزگذاری شده است، ISP کنترل خود را از دست می دهد و نمی تواند پهنای باند را کاهش دهد و فعالیت کاربر را ردیابی کند. با این حال، دو چیز در اینجا باید درک شود:

 • اگرچه از Tor استفاده می کنید و ترافیک مرورگر شما رمزگذاری شده است، شبکه کلی شما هنوز امن نیست. این بدان معناست که ISP ممکن است نتواند پهنای باند عبوری از مرورگر را کاهش دهد، اما همچنان می‌تواند پهنای باندی را که در برنامه‌ها و سرویس‌های پخش مختلف استفاده می‌کنید، کاهش دهد.
 • سرعت مرورگر Tor بسیار پایین است و اگر از آن برای دور زدن throttling استفاده کنید، تجربه چندان خوبی نخواهید داشت.
 • این بدان معناست که استفاده از مرورگر Tor گزینه خوبی نیست. این یک گزینه معتبر برای مرور ایمن و ایمن است، اما نه برای دور زدن فشار ISP.

تماس با ISP شما

گزینه دیگر در اینجا این است که مستقیماً با ISP خود تماس بگیرید و از آنها بخواهید که پهنای باند شما را کاهش ندهند. اما، به نظر می رسد که این یک راه دور است، انتظار می رود ISP خدمات انحصاری به شما ارائه دهد.

تغییر به یک ISP جدید

همچنین می توانید ISP خود را تغییر دهید و شخصی را انتخاب کنید که خدمات بهتری ارائه دهد. با این حال، یافتن یک ISP که شامل پهنای باند دریچه گاز نباشد بسیار بعید است. تقریباً همه ISPهای موجود در آنجا درگیر محدود کردن پهنای باند هستند زیرا باید بارهای سرور را مدیریت کرده و کاربران را اولویت بندی کنند.

آیا می توانم از VPN رایگان برای دور زدن ISP Throttling استفاده کنم؟

VPN های رایگان یک نه بزرگ هستند! برای پخش جریانی، بازی یا حتی دور زدن ISP throttling باشد، به هیچ وجه نمی توانید به VPN های رایگان اعتماد کنید. دلایل متعددی برای آن وجود دارد، مانند:

 • VPN های رایگان گزارش های فعالیت کاربر را نگه می دارند: دلیلی وجود دارد که خدمات آنها رایگان است. آنها ممکن است هزینه ای را از کاربران برای این سرویس دریافت نکنند، اما گزارش های فعالیت کاربر را نگه می دارند و آنها را به منابع طرف خود می فروشند. به این ترتیب آنها درآمد کسب می کنند و خود را به عنوان یک سرویس رایگان به بازار عرضه می کنند.
 • VPN های رایگان ایمن نیستند: پروتکل های امنیتی ارائه دهندگان VPN رایگان ضعیف هستند و اگر از آنها استفاده می کنید، خود را در معرض خطر قرار می دهید. علاوه بر این، آنها به افشای IP و DNS ادامه می دهند، به این معنی که آنها واقعا نمی توانند از حریم خصوصی شما محافظت کنند و همچنین امنیت شما را در برابر بدافزارها و هکرها فراهم کنند.
 • سرعت کم و اتصال ضعیف: از آنجایی که سرویس آنها رایگان است، سرورهای بهینه سازی شده ای ندارند و پهنای باند نامحدودی ارائه نمی دهند. آنها محدودیت های پهنای باند خاصی دارند و پس از رسیدن به آن حد، اتصال شما را محدود می کنند.

نتیجه

بنابراین تا به حال، متوجه شده بودید که کاهش پهنای باند چیست، چرا ISP ها این کار را انجام می دهند و چگونه می توانید با آن مقابله کنید. استفاده از VPN بهترین راه حل برای دور زدن ISP throttling است، و همچنین، VPN باید ممتاز باشد، نه رایگان. هر وسیله دیگری مانند Tor در این زمینه مفید نیست، بنابراین از آنها دوری کنید.

بهترین چیز این است که اگر از VPN استفاده می کنید، نه تنها از کنترل ISP عبور می کنید، بلکه از حریم خصوصی آنلاین خود نیز از طریق آن محافظت خواهید کرد. در این مواقع وخیم، کاهش پهنای باند در مقایسه با تهدیدات سایبری که به صورت آنلاین وجود دارد، مشکل چندان بزرگی نیست. بنابراین از هر تهدید احتمالی در امان بمانید و به صورت ناشناس در وب گشت و گذار کنید.

اعتبار تصویر: توسط یان کروکوف; Pexels; متشکرم!

ادریس شفیق

ادریس شفیق

ادریس شفیق یک بازاریاب محتوا با تجربیات متنوع در زمینه بازاریابی دیجیتال، به ویژه در بخش ارگانیک است. او همچنین یک علاقه‌مند فعال به فناوری است که می‌خواهد دانش کسب شده را جذب و به جهان منتقل کند. او در اوقات فراغت خود از خوردن انواع غذاهای نفیس به خاطر رضایت زمینی لذت می برد.