هیدروژن “پاک” چقدر تمیز است؟


جدید دموکرات ها لایحه آب و هوا که روز یکشنبه توسط سنای ایالات متحده تصویب شد، به عنوان “تحول کننده” و “تغییر دهنده” توصیف شده است.تغییر بازی” اما شاید مناسب‌ترین کلمه «تکان‌دهنده» باشد – به‌طور خوب، برای یک بار هم که شده. بر اساس تجزیه و تحلیل پس از تجزیه و تحلیل، مشخص شده است که این همان چیزی است که ایالات متحده برای تحقق وعده های خود برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی به آن نیاز دارد. برای دانشمندان آب و هوا که مدتهاست به فریاد زدن در باد – یا حداقل فیدهای توییتری آنها عادت کرده اند – این چیزی برای جشن گرفتن است. مورگان روت، مدیر اقلیم ایالات متحده در صندوق دفاع از محیط زیست، می گوید: «ما در مورد این صورتحساب بسیار مشتاق هستیم.

در لایحه‌ای به این گستردگی، مصالحه همیشه ضروری است. مفاد قراردادهای اجاره نفت و گاز جدید بسیار بد است و برای دلجویی از سناتور جو مانچین (دی- ویرجینیای غربی) در نظر گرفته شده است. همچنین مصالحه های بالقوه در مورد مجوزهای زیست محیطی، که شامل احترام فراوان به خطوط لوله نفت و گاز است، نیز وجود دارد. اما شاید هیچ چیز به اندازه مشوق های سخاوتمندانه این لایحه برای هیدروژن “پاک” گیج کننده – یا به طور بالقوه گسترده و طولانی مدت نباشد. اگر این لایحه اجازه توسعه بیشتر سوخت های فسیلی را می دهد، با این امید ضمنی است که این صنعت با کاهش اجتناب ناپذیری مواجه است. تئوری این است که به هر حال با کاهش تقاضا برای نفت و گاز، کهنه شده و با منابع پاک تر انرژی رقابت می کند، به سطل ضربه می زند. هیدروژن؟ اینجاست که بماند.

این فشار دقیقاً جدید نیست. مقرراتی که بر اساس آن‌هایی که دهه‌ها پیش به شروع سرمایه‌گذاری خورشیدی کمک کردند، الگوبرداری شده‌اند، بر اساس تلاش‌های اخیر، مانند سرمایه‌گذاری 8 میلیارد دلاری در لایحه زیرساختی دولت بایدن در سال 2021 برای ساخت هاب‌های هیدروژن در سراسر کشور که می‌توانند به عنوان کانون تولید سوخت عمل کنند. و توزیع آنها به طور گسترده به عنوان «پل های بالقوه به ناکجاآباد»، بدون انگیزه هایی که عرضه و تقاضای هیدروژن را افزایش می دهد، مورد تمسخر قرار می گرفتند. این لایحه دارای اعتبارات مالیاتی تولید است که بسته به میزان “تمیز” بودن هیدروژن سخاوتمندانه تر می شود.

استفاده كردن هیدروژن بدون شک تمیز است – برای تولید بخار آب و انرژی با اکسیژن ترکیب می‌شود و برای تامین انرژی برق، خانه‌ها و اتومبیل‌ها کاربرد دارد. ولی تولید می تواند شامل منابع کثیف تر انرژی، اغلب گاز طبیعی، که حاوی متان گرم کننده آب و هوا است، باشد. یکی از دلایلی که هیدروژن در صنعت نفت و گاز حامیانی دارد این است که سوخت، که می‌تواند به شکل گاز یا مایع باشد، امکان استفاده مجدد از زیرساخت‌های سوخت فسیلی را فراهم می‌کند که در طول تغییر به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر رها می‌شوند.

کارشناسان انرژی اغلب از رنگین کمانی پر از کلمات کلیدی برای توصیف مزایای نسبی این فرآیندهای هیدروژن سازی استفاده می کنند. ابتدا هیدروژن خاکستری وجود دارد، روش غالب تولید امروزه، که متان و بخار آب را از طریق فرآیندی به نام «رفرمینگ بخار» ترکیب می‌کند. در این فرآیند، دی اکسید کربن زباله در اتمسفر آزاد می شود.

بعد هیدروژن “آبی” می آید، که همان چیزی است، با این تفاوت که شامل گرفتن مقداری از آن CO است2 و دفن آن در زیر زمین فرآیندهای دیگر شامل تقسیم مولکول های آب با استفاده از الکتریسیته است که به عنوان الکترولیز شناخته می شود. زمانی که الکتریسیته با انرژی تجدیدپذیر تولید می‌شود، «سبز» و زمانی که هسته‌ای است صورتی است (یک راه نجات بالقوه برای نیروگاه‌های در حال مبارزه). و فیروزه‌ای، زرد و قهوه‌ای نیز وجود دارد-اما بیایید به این نکته توجه نکنیم.