خرابی پردازنده گرافیکی مبتنی بر کریپتو باعث می شود انویدیا 1.4 میلیارد دلار پیش بینی های Q2 را از دست بدهد


خرابی پردازنده گرافیکی مبتنی بر کریپتو باعث می شود انویدیا 1.4 میلیارد دلار پیش بینی های Q2 را از دست بدهد

گتی ایماژ

انویدیا به طور رسمی نتایج مالی سه ماهه دوم خود را تا پایان ماه اعلام نمی کند، اما این شرکت در تلاش است تا با اعلام نتایج اولیه امروز، این ضربه را کاهش دهد. و مانند بسیاری از شرکت های فناوری دیگر در ماه گذشته، نتایج در بهترین حالت متفاوت است. انویدیا با درآمد 6.7 میلیارد دلاری موفق شد رشد سال به سال را پشت سر بگذارد، اما نتایج هنوز خبر بدی هستند زیرا این رقم در مقایسه با 8.1 میلیارد دلار پیش بینی شده قبلی کاهش یافته است.

انویدیا علت این کمبود را تقاضای ضعیف‌تر از حد انتظار برای محصولات بازی خود، از جمله پردازنده‌های گرافیکی GeForce می‌داند. انویدیا به “کاهش فروش شریک کانال” اشاره کرد، به این معنی که شرکای مانند Evga، MSI، Asus، Zotac، Gigabyte و دیگران کمتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد پردازنده‌های گرافیکی جدید می‌فروشند. این کاهش را می‌توان تا حدی به سقوط ارزش ارزهای دیجیتال مبتنی بر استخراج مانند بیت‌کوین و اتریوم نسبت داد – ماینرهای کمتری این کارت‌ها را خریداری می‌کنند و ماینرهایی که به دنبال تخلیه پردازنده‌های گرافیکی خود در بازار دست دوم هستند، منبع ارزان‌تری برای کارت‌های گرافیک به گیمرها می‌دهند. .

جنسن هوانگ، مدیرعامل انویدیا گفت: «از آنجایی که انتظار داریم شرایط کلان اقتصادی مؤثر بر فروش ادامه یابد، با شرکای بازی خود اقداماتی را برای تنظیم قیمت کانال و موجودی انجام دادیم. این بدان معناست که ممکن است شاهد کاهش قیمت بیشتر برای پردازنده‌های گرافیکی GeForce موجود باشیم که در طول سال قیمتشان کاهش یافته است. برخی از کارت‌ها هنوز به قیمت‌های اعلام شده اولیه خود برنگشته‌اند، اما همیشه در حال نزدیک‌تر شدن هستند.

در مقابل، AMD درآمد سه ماهه بازی‌های خود را از 1.3 میلیارد دلار در سال گذشته به 1.7 میلیارد دلار در سال جاری افزایش داد که تا حدی به لطف کنسول‌های نیمه سفارشی نیروبخش سخت‌افزاری خود مانند Xbox Series S و X و PlayStation 5 است. اما در غیر این صورت، انویدیا برای درآمد خود بیشتر به بازی های رایانه شخصی وابسته است.

در خبر بهتر برای انویدیا، افزایش کلی اندک درآمد تقریباً به طور انحصاری ناشی از تجارت مرکز داده این شرکت است، از جمله برنامه های کاربردی هوش مصنوعی و یادگیری ماشین با شتاب GPU و شتاب GPU برای ماشین های مجازی میزبان ابر. پیش بینی می شود درآمد مرکز داده انویدیا نسبت به سال گذشته 61 درصد افزایش یابد و از 2.37 میلیارد دلار به 3.81 میلیارد دلار برسد.

انویدیا ظاهراً نسل بعدی پردازنده‌های گرافیکی سری RTX 4000 خود را اواخر امسال عرضه خواهد کرد. بر اساس معماری جدید Lovelace، این پردازنده‌های گرافیکی ممکن است برای برخی از گیمرهایی که در ابتدا سری RTX 3000 را به دلیل کمبود و قیمت‌های متورم کنار گذاشته بودند، جذاب باشند و اکنون از GPU اجتناب می‌کنند، زیرا می‌دانند جایگزینی در راه است.