هویت غیرمتمرکز ممکن است برای موفقیت Web3 حیاتی باشد


آیا نتوانستید در Transform 2022 شرکت کنید؟ اکنون تمام جلسات اجلاس را در کتابخانه درخواستی ما بررسی کنید! اینجا را تماشا کنید.


هر بار که قفل تلفن‌هایمان را باز می‌کنیم یا لپ‌تاپ‌هایمان را باز می‌کنیم، از ما خواسته می‌شود که رمز عبور، کدها و کپچاها را وارد کنیم تا به داده‌هایمان که در سرورهای دورتر نگهداری می‌شوند دسترسی پیدا کنیم. در دنیای به هم پیوسته ما، همه چیز به هویت ما متکی است. به همین دلیل، همیشه از ما خواسته می شود تا بررسی کنیم که واقعاً چه کسی هستیم – هم در دنیای فیزیکی و هم در وب. به طور سنتی، ما این کار را با تایپ رمز عبور به صورت آنلاین یا فلش کردن گذرنامه و مجوزهای خود برای مقامات دولتی انجام می دهیم. ما اطلاعات شخصی خود را در ازای دریافت خدمات و اجازه انجام برخی فعالیت‌ها، آنلاین و آفلاین، تسلیم می‌کنیم.

Web2 ما را مجبور کرده است بپذیریم که هزینه استفاده از خدمات به اصطلاح “رایگان” مانند گوگل و فیس بوک به قیمت افشای هویت ما تمام می شود. هنگامی که با سیاست‌های حفظ حریم خصوصی وب‌سایت‌ها موافقت می‌کنیم، داده‌های ما در مراکز متمرکز متعلق به چند مؤسسه ذخیره می‌شوند.

اکثر ما قبول داریم که دادن دسترسی به این شرکت ها به هویت خود بر عدم دسترسی به اکثریت اینترنت ارجحیت دارد. این بدان معناست که نمی‌توانید به سایت‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و اینستاگرام، رزرو کنسرت‌ها و رویدادهای آنلاین در Ticketmaster و Eventbrite، برنامه‌ریزی سفر در TripAdvisor و Booking.com یا خرید آنلاین از طریق آمازون و eBay دسترسی نداشته باشید. مخصوصاً در دنیای متکی به وب ما، این امر خدماتی را که می‌توانیم به آن دسترسی داشته باشیم به شدت محدود می‌کند – یا حداقل زندگی ما را ناخوشایند می‌کند.

اگرچه ما بیش از حد از خطر ذاتی ذخیره اطلاعات در یک سیستم ذخیره سازی متمرکز داده آگاه شده‌ایم، اکثریت ما به سادگی این واقعیت را پذیرفته‌ایم که داده‌های ما در هر زمان ممکن است (و شده است) در معرض خطر قرار بگیرند. علاوه بر این، علیرغم پیشرفت‌های قانونی مانند GDPR در اروپا و CCPA در ایالات متحده، می‌توان ادعا کرد که در سطح جهانی به طور فزاینده‌ای در مورد نقض داده‌ها حساس شده‌ایم زیرا چنین اخباری بسیار ثابت هستند. این فقط به عنوان یک وزوز در پس زمینه وجود دارد.

Web3 و تمرکززدایی – معنای آن برای شما

اکنون، تصور کنید که مجبور نیستید هر بار که بین برنامه ها و پلتفرم های مختلف حرکت می کنید وارد سیستم شوید. تصور کنید گوشی خود را برای احراز هویت دو مرحله ای بررسی نمی کنید. تصور کنید نگران اجتناب ناپذیر بودن نقض داده ها نباشید. همانطور که از Web2 به Web3 می‌رویم، راه‌حل‌های هویت غیرمتمرکز دروازه‌ای را برای تجربه‌ای یکپارچه فراهم می‌کنند که در آن کاربران می‌توانند به راحتی و با خیال راحت بین پلتفرم‌های مختلف تردد کنند.

مفهوم تمرکززدایی یک اصل اصلی فناوری Web3 است. تمرکززدایی، مالکیت، دسترسی و کنترل داده‌های خود را بدون اتکا به واسطه‌های فناوری بزرگ در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

این مفهوم تمرکززدایی را می توان در مورد نحوه ذخیره و تأیید هویت نیز به کار برد. کاربران به جای تکیه بر سرورهای شخص ثالث، کنترل کاملی بر اطلاعات شخصی خود که فقط در کیف پولشان ذخیره شده است دارند.

کیف پول‌های دیجیتالی که بر اساس فناوری بلاک چین ساخته شده‌اند، راهی مطمئن برای آپلود اطلاعات تایید شده توسط مقامات مورد اعتماد در دستگاه شما بدون اتکا به اشخاص ثالث فراهم می‌کنند.

علاوه بر رمزگذاری ایمن در بلاک چین، اطلاعات اضافی در مورد کاربر هنگام اثبات درستی چیزی به دیگران منتقل نمی شود – مفهومی که به عنوان اثبات دانش صفر (ZKP) شناخته می شود. با چنین فناوری و امنیتی، کاربران می توانند با کلیک بر روی دکمه ای به کالاها و خدماتی دسترسی پیدا کنند که قبلاً به پشته هایی از مدارک نیاز داشت.

تعیین صلاحیت شما برای وام یا وام مسکن از طریق تأیید بی‌وقفه سابقه اعتباری و اثبات اشتغال ذخیره شده در کیف پول دیجیتال شما آسان‌تر می‌شود. بازپرداخت توسط ارائه دهندگان بیمه از طریق رسیدهای دیجیتال و سوابق پزشکی ساده خواهد شد. درخواست برای کالج با سابقه تحصیلی و دستاوردهای فوق برنامه ای که در کیف پول دیجیتال شما ذخیره می شود سریعتر انجام می شود. اینها موارد استفاده ملموس و واقعی هستند که فرآیندهای کارآمدتر و مؤثرتری را ارائه می دهند.

بازگرداندن اعتماد به اینترنت با حذف ربات ها

مفهوم هویت غیرمتمرکز نه تنها تجربه کاربری Web3 را ساده‌تر می‌کند، بلکه آن را به مکانی معتبرتر تبدیل می‌کند. در دنیای Web3، حساب‌های جعلی، هرزنامه و ربات می‌توانند به گذشته محدود شوند. حداقل، اگر سایت‌ها از کاربران خود بخواهند با استفاده از اطلاعات پیوست شده به کیف پول دیجیتال خود، هویت خود را تأیید کنند، ممکن است کاهش یابد.

این ممکن است جرایم سایبری و سایر مسائل جدی آنلاین مانند ماهیگیری، کلاهبرداری های مالی و انتشار عمدی اطلاعات نادرست و موارد دیگر را کاهش دهد.

اگرچه این صنعت در حال ساخت تاریخ است و در ایجاد Web3 گام بر می دارد، اما هنوز مسائلی وجود دارد که صنعت هنوز کاملاً متوجه نشده است. ما باید واقع بین باشیم و فضای کافی برای پیشرفت را که هنگام پرداختن به چالش های اخلاقی و فقدان چارچوب های نظارتی و بسیاری دیگر وجود دارد، بپذیریم. پیشگامان Web3 و کاربران آن باید توسط قانونگذاران و لابیگران برای ایجاد قوانین قابل اجرا در Web3 و در متاورس مشورت شوند.

با این وجود، امکانات Web3 بی پایان است. همگرایی دنیای فیزیکی و Web3 یک تجربه واقعیت مجازی همهجانبه ایجاد می کند که توسط هویت غیرمتمرکز پشتیبانی می شود. هویت‌های غیرمتمرکز می‌توانند دنیای فیزیکی و دیجیتالی ما را بسیار ایمن‌تر و راحت‌تر کنند و فضایی فراگیر برای همه فراهم کنند، عاری از اثرات جانبی منفی ارائه‌شده توسط غول‌های بزرگ فناوری.

لی جون بنیانگذار هستی شناسی.

DataDecisionMakers

به انجمن VentureBeat خوش آمدید!

DataDecisionMakers جایی است که کارشناسان، از جمله افراد فنی که کار داده را انجام می دهند، می توانند بینش ها و نوآوری های مرتبط با داده را به اشتراک بگذارند.

اگر می‌خواهید درباره ایده‌های پیشرفته و اطلاعات به‌روز، بهترین شیوه‌ها و آینده فناوری داده و داده مطالعه کنید، به ما در DataDecisionMakers بپیوندید.

شما حتی ممکن است در نظر داشته باشید که مقاله ای از خودتان ارائه دهید!

از DataDecisionMakers بیشتر بخوانید